ALH TDI moniurahihnan kiristimen vaihto

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
User avatar
jsajanti
Posts: 64
Joined: 29.8.2005 13:04
Location: Kerava

ALH TDI moniurahihnan kiristimen vaihto

Post by jsajanti »

Moniurahihna vaihettu 10000km sitten, mutta kiristintä ei vissiinkää vaihettu. Sehän on sitte tällä hetkellä murtunut ja sirittää ikävästi. Onnistuuko ton kiristimen vaihto ns. parkkipaikalla vai menneekö korjaamohommiksi?
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Onko ihan varma että kiristin on murtunut, ettei vaan olisi laturin vapaakytkin jumissa? Se aiheuttaa hihnan "pärräämistä".
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
jsajanti
Posts: 64
Joined: 29.8.2005 13:04
Location: Kerava

Post by jsajanti »

Korjaamolla ne kovasti väitti että kiristin on sökönä. Käväsin sitten toisella korjaamolla kun mielestäni hihna toimi normaalisti eikä luistellut, korjaamo-setä totesi että hihnan iskari on sökönä kun se heilu reippaasti ja oli pukannu öljyt pihalle. Eli näillä näkymin pitäs sitte semmonen iskari hommata ja ruveta asentelleen jos se onnistuis vaikka ilman nyrkkipajoja.
User avatar
JukkaA
VCF Member
Posts: 1917
Joined: 13.12.2005 21:30
Location: Savonlinna
Contact:

Post by JukkaA »

Tuon iskarin tai koko kiristimen vaihto on ihan helppo ja nopea toimenpide.
User avatar
jsajanti
Posts: 64
Joined: 29.8.2005 13:04
Location: Kerava

Post by jsajanti »

Motonetistä näyttäs saavan koko setin (rulla+kiristin+vaimennin) 99€. Jotenki ei yllätä ettei voi ostaa pelkkää vaimenninta 8)
User avatar
Arto Vikiö
Posts: 238
Joined: 29.8.2010 12:51
Location: Siikajoki
Contact:

Post by Arto Vikiö »

Vaihdoin tuossa kesän aikana kaikki hilut kiristimiä ja remmejä myöten. Vikaa oli itse rullan laakerissa & iskarisa, lopullinen vika oli hiljalleen hajonnut laturi. Mikä sitten hajosi n.3viikkoa sitte.. Vapari on vielä ehyt.... :lol:

Ja mullahan on passatti.
A6 3.0BiTdi avant quattro S-Line
A3 1.9 tdi (8V vm-14)
Vw Kupla -72 1300 Weltmeister
Vw Caravelle T3 Syncro -86 1,9TD (AAZ)
Post Reply