Page 1 of 1

Pakkaset, diesel-auto ei käynnisty. Help for Dummie(s)

Posted: 28.11.2010 21:18
by Hilleri
Terve,

Ei käynnisty ei.

Posted: 28.11.2010 21:30
by Tero Paalanen
^Kannattaa mitata onko hehkut kunnossa.
Onko autossa minkälaanen lämmitin? Letku- vai säteilylämmitin?

Vuos sitte joulunpyhinä starttasin oman Golffini -12°C kelissä ilman esilämmitystä.
N. puolen minuutin sahaamisen jälkeen kone jyrähti käyntiin vaikka ainoastaan yksi hehkutulppa oli toimiva.

Posted: 28.11.2010 21:37
by Patu
Vaikuttaa vahvasti kyllä siltä että dieseli siellä ei virtaa jos kerran kaapeleillakin on yritetty käynnistää. Akku on varmasti kunnossa jos noin monta kertaa sait starttailla.

Posted: 28.11.2010 21:42
by Arto Vikiö
Vaihda naftasuodatin.
Lisää tankkiin diiseliä, mikä on talvilaatua + jonkin verra diiselin jäänestoa.
Tarkista hehkut.

Posted: 28.11.2010 22:02
by Tero Paalanen
Startatessa kyllä pitääs kuulla saako kone naftaa vai ei.
Jos naftaa ei tule niin kone kyllä pyörii niinku kaffimylly.

Näihin nykydiisseleihin en kyllä kovin äkkiä laittaas jäänestoa tankkiin.
Enemmin auto lämpöseen sulamaan ja sitten tankki täyteen talvilaadun naftaa.

Posted: 28.11.2010 22:21
by Hilleri
Eli tähän mennessä veikkaus on, että diesel tökkii, tankkiin pitäisi saada talvidieseliä, auto mielellään sisätiloihin tai sitten lämpimämpää ilmaa odotellen, hehkujen tarkastus ja polttoainefiltterin vaihto...

Posted: 28.11.2010 23:31
by DJDH
Se kesälaatu ei sitten ihan heti lauhtumisen jälkeen "sula", vaan pysyy aika pitkään viilin kaltaisena mömmönä. Suodin tosiaan kannattaa kanssa vaihtaa ja hyvä jos saat auton joksikin aikaan lämpimään. Dieselin parafiini on luultavasti kiteytynyt myös polttoainelinjaan ja siksi se ei virtaa vaikka suotimen vaihtaisitkin. Tähän auttaa lämpö. Muutaman kerran firman autoja on elvytetty kosarilla ja uudella suotimella. Kosarilla vaan lämmitetään tankkia ja saadaan aine niin kuumaksi että se sulattaa parafinikiteet ja tavara alkaa taas virrata. Sitten talvilaatua päälle ja ajoa. Mutta tuota ei sitten kotona kokeilla :lol:

Posted: 29.11.2010 23:10
by Hilleri
Olisko turvallinen tapa kiikutella jerrykannuissa talvidieseliä kesädieselin sekaan vai onko tästä jotain haittaa? Ja eikös tuo polttoainesuodattimen vaihto ole ihan tee-se-itse -helppo? Eikös se siellä mustan kotelon alla jossain piileksi se suodatin.

Posted: 29.11.2010 23:40
by Tero Häkli
kannattaa ostaa kunnon tököttiä lisäks, jotain samepisteen korottajaa, jos puolen tankkiakin on kesälaatua ja laitat puolet talvilaatua niin ei se sekotu maalaisjärjellä =) laimeeks jää :P

Posted: 30.11.2010 3:05
by DJDH
Jos tankissa on n. 5L kesälaatua jäljellä, niin kyllä 40L talvilaatua siihen menee sekasin. Kesälaatu kyllä alentaa jonkun verran talvilaadun suodatettavuutta, mutta paljon talvilaatua ja vähän kesälaatua menee kyllä jotenkin vielä sekasin. Mutta se ei auta siihen että polttoainelinja on täynnä viilin kaltaista dieseliä. Se ei lähte juoksemaan kun lämmön kanssa.

Kaikkein paras olisi jos auton saisi jonnekin lämpimään pidemmäksi aikaa. 15-20 astetta plussalle ja mielellään vielä joku puhallin auton alle. Vuorokausi-pari, niin linjat alkaa olla sulana. Riippuu hieman laadusta ja linjojen vedoista miten ne lähtee sulamaan. Tuttujen E320 on nyt toista vuorokautta pajalla ja raksapuhallin pöhisee alla. Tankissa oli kaiketi -5/-15 kesälaatua ja -22 lukemissa jämähti parafiini kiteiksi.

Posted: 30.11.2010 9:44
by Kale
3C passatin polttoainesuodattimen vaihdossa on vaikea saada uutta suodatinta kunnolla kiinni. Laakkosella ryssivät sen ainakin omalla kohdalla ja Pasin mukaan tämä on ihan yleinen ongelma muuallakin.

Polttoainesuodatin oli ainakin omassa passatissa siinä vasemmalla puolella keskellä konehuonetta. Samassa paikassa näyttäisi olevan myös golffissa. Edessä ei ole mitään muoveja.

Tuossa kuva passatin polttoainesuodattimesta ja muutenkin miltä se näyttää kun se pikkasen falskaa.
http://kaikale.kuvat.fi/kuvat/Sekalaise ... ne/001.jpg

Posted: 30.11.2010 9:58
by Hilleri
Tuosta vaan torxit irti ja vaihtamaan vai?

Posted: 30.11.2010 10:10
by Tero Häkli
juu, sit vaihtaa alla olevat tiivisteet, tulee suodattimen mukana semmonen iso siihen kanteen ja 4 reikänen sinne keskelle kannan alle, en tiä millain ton huonosti kiinni voi saada ku siellä on ohjurikin....

Posted: 30.11.2010 12:36
by Hilleri
Okei. Voi jessus mitä puuhastelua kun talvi taas yllätti :D
Polttoainesuodatin motonetistä maksaa karvan alle 30e, eli ei mikään paha sijoitus. Kannullisen talvidieseliä jos tonne tankkiin tuuppais vielä lisäks.

Vielä yksi kysymys, voiko automaattilootaista Passatia hinata huoletta? Matkaa olisi liki 15km lähimpään lämpimään talliin. Vai pitääkö hommata lava-auto.

Posted: 30.11.2010 13:41
by Marko
Osta suodatin marmorilta, noista Motonetin suodattimista ei tiedä.

Hinaaminen taitaa olla vähän riskaapelia, kun laatikko on jääkylmä :shock:

Posted: 30.11.2010 13:56
by Tero Häkli
teoriassa saa maksimissaan kuuttakymppiä ;)

Posted: 30.11.2010 14:47
by Hilleri
Teoriassa 60km/h, käytännössä sitten ...hmm.... :?

Posted: 30.11.2010 15:32
by DJDH
Tai lainaat joltain jokkiskuskilta sellasen hinausdollyn mihin etupyörät nostetaan ja takapyörät jää maahan. Vähän samanlainen kuin hinausauton takapuomi, mutta rullaa omilla pyörillä.

Posted: 30.11.2010 18:39
by Hilleri
Noniin hinaus lämpöiseen talliin huomenissa. Ajattelin nyt varuiksi käydä hakemassa Dieselsuodattimen Motonetistä.. joo joku voi sanoo kommentit.. :)

Mutta, onko tämä kuitenkin oikea suodatin vaikkakin mallia motonet
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/195696/6

Siinä lukee sisäpanos..mutta onhan kyseessä koko setti?

Posted: 30.11.2010 19:42
by Paroni
Jos sun auto 2006 tai uudempi, niin sitten, kun kaikki taitaa olla "saksantuonteja" :mrgreen:

Posted: 30.11.2010 19:59
by AzKo
Ite käyttäny noita motonetin suodattimia jo toista talvea eikä ainakaan vielä ole mitään probleemaa ollu.
Viime talvenakin -35 parhaimmillaan ollut pakkasta ja auto toiminu kuin enkeli. Tosin itellä on ollu se tapa
että kun talvilaatu ilmestyny mittareihin niin pari tankillista ajanu ja sitten filtteriä vaihtoon että ne kaikki
kesälöpöt saatu sieltä tankista pois.

Posted: 30.11.2010 20:25
by Tero Häkli
juu sisäpanos se on... siitäkin on paria eri mallia, toivottavasti on oikee :P

Posted: 30.11.2010 21:02
by Hilleri
Kerron huomenissa kokemukset. Huomenissa täällä on joko iloinen mies, tai sitten hyvin surullinen.

Posted: 1.12.2010 7:48
by Kale
Jos haluaa kerralla oikean osan niin kannattaa hakea merkkiliikkeestä. Osasta riippuen hintaero vaihtelee. Merkkilliikkeessä jopa jotkut osat edullisempia, yleensä kuitenkin vain hieman kalliimpia. Tietyt osat sitten taas törkeän paljon kalliimpia. Itse en jaksa enää muutaman euron takia motonettiin ajaa kun muutaman kerran osa ei olekaan käynyt ja pitänyt käydä palauttamassa.

Posted: 1.12.2010 8:00
by SK-T4
Sen verran vinkkiä, että jos ei ole lämmitintä ja joutuu jättämään/käyttämään autoa kylmissä olosuhteissa,
ni kannattaa käydä tankilla jonkun tutun rekkakuskin kanssa, kun noista rekkojen tankkausasemilta saa ARCTIC mallin diiseliä.
Ajoin sillä viime talven, ettei itse tarvinnu murehtia kun kävin käynnistelemässä jos jonkun näkösiä koneita.

Se parafiini ei kyllä ihan heti liukene/sula. Aikasemmin tossa mainittiinkin että pari päivää ja lämmitintä perään.
Jos tankissa on enemmänkin kesälaatua, niin suosiolla tyhjäksi.

Posted: 1.12.2010 16:30
by vookus
Huvittaa lukea että kunnon varaosia ei saa kuin marmorilta. No asiahan tietysti onkin niin.. joidenkin osien kohdalta. Jotkin osat on vaan samoja varaosa ja marmoritiskillä. Laatikko on vaan eri.
Kyllä sen naftasuodattimen uskaltaa ostaa MOTONETISTA. Ei ole ollut mitään ongelmaa kun semmonen on paikallaan. Ja auto on 2006 Passat 2.0tdi ja Saksantuonti!!!

Posted: 1.12.2010 16:56
by Patse
Ihan varmasti niin, mutta siinä vaiheessa jos ei tiedä minkänäköinen osa kuuluis olla niin kannattaa ehkä marssia merkkiliikkeeseen, tulee isommalla todennäköisyydellä oikeanlainen osa mukaan. Ja joku polttoainesuodatin ei nyt varmaan merkkiliikkeessä paljon kalliimpi ole kuin esim. Motonetissa.

Ite haen yleensä lähes kaikki osat Motonetista, helppo ja nopee, usein vielä halvempi, todennut kyllä että kannattaa vilasta autosta millasta osaa on hakemassa.. Jotain erikoisempaa sitten merkkiliikkeen tiskiltä, kyllä ne palvelee ja tiputtaa hintaakin mitä pystyvät jos törkeen hintasta on osaan nähden.. :)

Posted: 1.12.2010 22:40
by Hilleri
Iloinen mies täällä. Auto vietiin hinaten lämpimään talliin. Siellä sitten sulateltiin pari tuntia jääkerrosta pois. Sisätilanlämmitin kuumensi dieselsuodatinta, ja toinen lämmitin antoi yleislämpöä pellin alle. Akkulaturi lataili siinä samalla akkua.
Tosiaan parin tunnin sulatuksen jälkeen polttoainesuodatin auki ja kas kummaa, lämpimästä dieselistä nousi ihan ok näköinen suodatin. Tosin mustan likainen väriltään, en sitten tiedä mikä alkuperäinen väri suodattimessa on ollut. Mikäli ymmärsin oikein millaista parafiinin piti olla, siitä ei mielestäni ollut mitään viitteitä.
Noh, uusi motonetin vaalea suodatin paikoilleen ja 20 litran talvidieselin tankkauksen jälkeen starttaamaan. Eipä pyörinytkään startti vielä. Kaverin auto viereen ja lisävirralla lähti toisella startilla käyntiin. Aluksi kuulosti hieman tukkoiselta, mutta pian tasaantui. Alkuvaiheessa ei ollut myöskään ohjaustehostimia eikä käytännössä jarrukaan käytössä, 5min päästä varoitusvalot sammuivat näytöstä ja auto oli sama vanha tuttu oma itsensä. Nyt ehdin tankata tankin täyteen talvilaatua ja ajelemaan tunnin verran kokonaisuudessaan. Huomenna pitäisi tarkistaa lähteekö auto käyntiin. En usko että dieselin kanssa enää tulee ongelmia, vaan mahdollisesti akun kanssa.
Täytyy varautua, että akkuostoksille voi tie viedä. Kiitos kaikille apua antaneille, tiedoista ja neuvoista oli suuri apu!!

Posted: 1.12.2010 22:55
by Patu
Hieno juttu että homma ratkesi!