VW Passat Variant 1.8T Trendline 02, penkinlämmitin kyselyä.

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
PirateMickey
Posts: 18
Joined: 15.1.2011 20:08
Location: Turku
Contact:

VW Passat Variant 1.8T Trendline 02, penkinlämmitin kyselyä.

Post by PirateMickey »

Tervehdys.

Olen otsikon pirssin uusi onnellinen omistaja.

Autossa toimii kaikki muu loistavasti paitsi kuljettajan penkinlämmitin. Googlella olen vikaa hakenut ja taitaa olla jokin tyyppivika mutta korjaus toimenpiteistä oli nihkeästi tietoa.

Osaako joku asiantuntija kertoa onko vika korjattavissa jollain järkevällä tavalla vai meneekö penkki vaihtoon?
Pelkääjän penkki lämpiää normaalisti joten sulake on ehjä (varmistettu).

Suuret kiitokset vinkeistä.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Vastuslanka on mahdollisesti poikki. Se pitäisi olla vaihdettavissa (elementti siis penkin sisään) mutta ei ole kyllä enempää tietoa aiheesta. Jos VW-osaa ei saa niin tarvikkeenakin noita saa, penkkiä pitää purkaa jonkinmatkaa että pääsee käsiksi mutta muuten ei pitäisi olla kauhean iso homma.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Joihinkin penkkeihin ei saa pelkkää vastusmattoa erikseen, että tulee koko istuinosan verhoilu mukana, mutta yleensä siis saa pelkän vastusmaton vaihdettua. Ja noita kyllä löytyy alkuperäsenä varaosana. Niitä vaihdellaan melko usein.

Penkki pöydälle, ylösalaisin, muoveja ja korkeudensäätökahvoja irti yms ja istuinosan verhoilua irti, pikkusta pujottelua on johtojen kanssa siellä mutta ei mikään paha rasti.

Se vastusmatto on "liimattu" tietyistä kohdista siihen itse "vaahtomuoviin", ja on usein todella piukassa että mattopuukon kanssa saa sivellä sitä vastusmattoa irti varovasti siitä vaahtomuovista, siinä saa olla tarkkana ettei lähde vaahtomuovia liikaa pois, tulee kuoppia penkkiin muuten. Tai sitten liimaa suoraan vanhan vastusmaton päälle sen uuden, jotkut tekee niinkin.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
pasi75
Posts: 49
Joined: 26.8.2009 0:00
Location: Jyväskylä

Post by pasi75 »

Missäs hinnoissa noi matot pyörii, itsellä ollut mielessä jos asentais kun ei penkinlämmitintä ole tossa tuontipelissä.
Passat variant 1.8 vm 97
Satelite
Posts: 620
Joined: 8.12.2008 16:41
Location: Muurame
Contact:

Post by Satelite »

Missä hinnoissa noi lämmittimet pyörii tuon verhoilusatsin kanssa? omasta 3b sedanista on kuskin puoli mykkä... varustepakettina Comfortline jos verhoilu lisää hintaa. Saisko joku hintoja selville?

btw. saako noita lämmittimiä enää slamitilta? :roll:
-98 3B Passat Sedan 1.9tdi AHU Black Pearl Comfortline
-69 1300 1600cc Kupla "Projekti"
PirateMickey
Posts: 18
Joined: 15.1.2011 20:08
Location: Turku
Contact:

Post by PirateMickey »

Kiitos hyvistä vinkeistä.

Tosiaan jos näitä vastusmattoja saa vielä tarvikkeenakin, osaako joku kertoa paikan josta kysellä. Hintakin tietenkin kiinnostaa.
Hieman tutkiskelin ja penkin irroitus ei olisi kyllä kova homma. Kaikki penkkiin tulevat liittimet ovat kätevästi penkin kyljessä, akku kaapeli vain kannattaa ilmeisesti irroittaa koska penkissä on turvatyyny(t).

Tietysti VW-autosta voisi kysellä myös vinkkejä. :)
Volkswagen 5D Passat Variant 1.8T Trendline Automatic (tiptronic) 3BG
Auto on sen verran kiinnostava että web-sivujen suunnittelua harkitaan kuten alla olevaan Omegaan. ;)

Ex-auto
Opel Omega MV6
www.mickeyspages.info (sivusto tullaan päivittämään)
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

www.google.fi ja "istuinlämmitin elementti" ;)

Pääsee ainakin alkuun, taitaa noita autotarvikeliikkeistä saada ainakin tilaamalla kun vaan menee ja kysyy.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Ite en välttämättä sortuisi tarvikemallisiin vastusmattoihin, sopivuus voi olla aika hanurista. Se on melko tarkkaa että miten sen saa sinne vaahtomuoveihin sopimaan. Se vaahtomuovikaan ei oo tasanen, vaan verhoilun mukaan menee kuoppia mihin se verhoilu kiinnitetään ja se vastusmatto täytyy siis laittaa kuoppien pohjia myöten. Myös ne reisituet on lämmitettyjä, ei pelkkä perseen alunen. Muutamia vastusmattoja laittaneena oon huomannut että heti jos on vähänkin väärä vastusmatto niin asentaminen ei kyllä onnistu, ainakaan niin että lopputuloksesta tulee hyvä.

Ei tarvi akun kaapeleita irrottaa, ei se sieltä mihinkään possahda. Nimimerkillä melko montaa penkkiä räplännyt.
Vastusmatto itsessään liikkuu varmaan jossakin sadan euron hintaluokassa, jos ei verhoilu tule mukana.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
Post Reply