Page 1 of 1

VW Golf Variant 1,6 -00 AZD käy huonosti ja valoja palaa

Posted: 24.4.2011 19:48
by aip
Moro

Latailin akkua em. Golffista ja akun miinuskenkä oli irti latauksen ajan. Nyt sitten palaa EPC ja Check engine valo komeasti mittaristossa. Tyhjäkäyntiä käy rynkyttäen 1500-2000 rpm välillä ja joskus 1000 rpm:n seutuvilla samalla tavalla rynkyttäen. Muutaman kerran ei ole reagoinut kaasuun ollenkaan.

Puhdistin kaasuläpän, joka oli karstainen -> ei vaikutusta.

Aikaisemminkin on ollut akukengät irti ja em. valot ovat jääneet palamaan vähäksi aikaa ja käynti selvinnyt ihan itsekseen kohdalleen. Tuntuisi vain ettei volsukaan voi nokkiinsa ottaa akunkengän irroituksesta.

Vikakoodeja ei ole luettu, koska ei ole millä lukea ja yritän pysyä kaukana paikallisesta Pörhöstä mahdollisimman kauan. Selailin nettiä ja oliskohan kaasuläppä menossa vai mikä vaivaa? Kaasuläpän perussäätö, onnistuuko ilman testeriä?

Posted: 25.4.2011 20:38
by Pasi Häkli
Kaasuläpän perussäätö sieltä todennäköisesti on hukkunut. Ei onnistu ilman vag-comia tai testeriä.

Posted: 27.4.2011 15:54
by aip
Perussäätö tehty ja toimii ainakin toistaiseksi.

Mistä muuten johtuu tuo perussäädön katoaminen akunkengän irroituksen jälkeen, kun ei kuitenkaan aina sitä tee, onko oire jostakin alkavasta viasta?