Page 1 of 1

Passat 3BG 1.8T (AWT)

Posted: 28.6.2011 21:20
by Kw@@kku
Terve.

Tänään kävi auto Laakkosella puolanvaihtokamppanian vuoksi tarkastettavana. Puolat oli ok ja niitä ei vaihdettu. Siinä sitten asentaja samalla totesi, että ainakin kaksi suutinta vuotaa ja kahdessa "hikoilua".


Mitä olette maksaneet uusista suuttimista vaihdettuna tuollaiseen AWT moottoriin? Laakkosella sanoivat hinnaksi suuttimille 203€/kpl ja asennettuna 4kpl >1k€. Kuulosti näin äkikseltään melko kalliilta.

Harri

Posted: 29.6.2011 15:37
by säkäri
Oletkos huomannut minkäänlaista oireilua koneen käytöksessä? Nykiikö, täriseekö tyhjäkäynnillä?

Posted: 29.6.2011 21:49
by Kw@@kku
Minun mielestä kone toimii moitteetta. Ei täristä ja muutenkin toimii ok. Mikään ei minun mielestä tähän mennessä ole viitannut siihen, että suuttimet vuotaisi. Tulikin vähän yllätyksenä kyseinen havainto.


Harri

Posted: 29.6.2011 21:53
by AjH
Eiköhän siellä kuitenkin tiivisteet vuoda, eikä suuttimet :?: Ainakin luulisi noin, jos suutin vuotaisi "ulkopuolelle" niin se olisi jo aika risa, eikä vuoto kovin vähäistä.
Se sitten että mistä ja mihin rahaan saisi tiivisteet uudet, vaihtotyö ei varmaan ihan tolkuton ole. Laakkonen ei tosin välttämättä tee kun takuu pitäisi antaa hommalle?

Posted: 29.6.2011 22:02
by Kw@@kku
No itse asiassa Laakkosella sanoivat samalla, että voisivat kokeilla tiivisteen vaihdolla saada kuntoon. O-renkaat maksaa suuttimiin 50€/kpl+vaihto. Mitään takuuta sille, että vuoto tiivisteen vaihdolla loppuu eivät kuulemma anna.

Autolla on nyt ajettu 91tkm. Jotenkin tuntuu, että ei kai suuttimet tällä ajomäärällä voi vielä lopussa olla?

Harri

Posted: 30.6.2011 0:04
by AjH
Kuinkahan monta O-rengasta siellä on per suutin :roll:
Otappa seuraavaksi joku "viri"paja kohteeksi ja kysele sieltä suuttimiin tiivisteitä ja hintoja. Ei oikein tunnu fiksulta noi hinnat kyllä.
Vaikka ny Tatech Pirkkalassa tai Harinen Akaassa.

En oo kyl kuullu että suuttimet olisi loppuun ajettu. Eikä ainakaan 91tkm/8vuotta...

Posted: 30.6.2011 8:11
by Pasi Häkli
Ei siellä ole kuin yksi o-rengas per suutin, eikä sen vaihto ole mikään amerikan temppu että siitä täytyisi tommosia summia maksaa :O

Miten voi o-rengas maksaa 50€/kpl ?????? En usko, en sitten pätkän vertaa. Vai onko tossa sitten jo suutinkin mukana?

Posted: 30.6.2011 9:50
by Kw@@kku
Kuten Pasi tuossa sanoikin, niin siellä on yksi tiiviste/suutin.

Laakkosen tiskillä sanoivat nämä hinnat. Suutin 203€/kpl. 4kpl olisi sen 812€ + vaihto yhteensä >1000€. Vaihtoehtoisesti jos haluaa kokeilla pelkällä tiivisteellä korjata, niin tiivisteen hinnaksi tulee 50€/suutin+vaihto.

Täytyy kyllä itsekkin todeta, että on hinnakkaat o-renkaat :shock: En tosiaan ole maksamassa Laakkosen pyytämää hintaa. Tiivisteiden vaihto ei ole ylivoimainen homma.


t.Harri

Posted: 30.6.2011 10:33
by Tero Paalanen
^Jos oikeen tarkkoja ollaan ni kyllä siellä on kaks o-rengasta per suutin.
Suutintukin ja suuttimen välissä, sekä imusarjan ja suuttimen välissä.

Jos vaihtaa kaikki 8 o-rengasta sekä varmuudeksi laittaa uudet kiinnikeklipsut, niin oikeasta paikasta tilaamalla nuo osat tulevat maksamaan 24,52€ + lähetyskulut(ovat alkuperäis osia). Ja noita o-renkaita on näköjään saatavilla myös tarvikkeena.

O-renkaiden vaihto tapahtuu näin.

Miten voi o-rengas maksaa 50€/kpl ??????
Veikkaan että ovat laakkosella kertoneet dieselin pumppusuuttimen o-renkaiden hinnan. Pumppusuuttimen tiivistesarjan hinta on noilla huitteilla.

Posted: 30.6.2011 12:37
by Kw@@kku
Kiitoksia tarkennuksesta ja ohjeesta. Ei näytä tosiaan olevan iso homma vaihtaa tiivisteet. Täytyy kokeilla tiivisteiden vaihdolla pysäyttää vuoto.


Harri

Posted: 30.6.2011 13:44
by Pasi Häkli
Noissa ohjeissa olisi lisäksi vielä sen verran tarkentamista, että ne suuttimet ja niiden ympäristö kannattaa puhdistaa kliinerillä myös ENNEN niiden irrottamista. Muuten sinne tippuu aivan varmasti paskaa jos ensin irrottaa suuttimet.

Posted: 30.6.2011 21:53
by AjH
Toi 50 euroa per suutin kuulostaisi enempi hinnalta tiivisteelle JA työlle. Ei halpa silloinkaan mutta jo jotenkin järkevällä tasolla.

Mikäs Tero toi oikea paikka on? Jos noita joku muukin joskus tilailee joutuu, esim meikäläinen. Vähän kostunutta se suuttimien ympäristö kieltämättä on... :)

Posted: 30.6.2011 22:36
by Tero Paalanen
http://speed-autoteile.fi
^Tuolta olen orkkis osille hintoja kattellut.
Jonkin verran olen hinta vertailua suorittanut esim. Slamitin hintoihin ja aina on Speed-Autoteile ollut halvempi.

Osanumerot tulee sitten katseltua täältä.