Page 1 of 1

Vento -97 1.6 AFT Tyhjäkäynti ongelma --> sammuilee

Posted: 28.8.2011 11:50
by vento97
Ongelma kun kylmänä käynnistää niin pitää pitää kaasulla kierokset ylhäällä vajaan minuutin jotta pysyy käynnissä, muuten sammuu. Siksi että kierrokset laskee alle 400, kun lämmitetty kierrokset n.600-700. Talvella piti lämmittää konetta useampi minuutti jotta pystyi lähtemään liikkeelle. Normaali pitäisi ilmeisesti olla jotain 800 kierrosta? Käynti kuitenkin tasaista noilla alhaisillakin kierroksilla.
Normaalissa ajossa kun ottaa kaasun pois tuntuu että kierrokset putoavat todella nopeasti alas. Jos on ilmastointi päällä niin saattaa risteyksiin tullessa sammua. Muutenkin jos laittaa lisäkuormitusta niin kierrokset etsivät oikeata arvoa aika hitaasti.
On vaihdettu
- moottorin lämpötila-anturi
- Kaasuläpän asentotunnistin, kahteen kertaan.

Vika ei ole ohjausyksikön johtosarjassa
Huollossa väittävät että ohjausyksikkö viallinen?? Hinta suolainen!!! En vaihda ainakaan uutta.
Puola oli viallinen parivuotta sitten aiheutti matkan katkeamisen, voi ehkä rikkoa ohjausyksikön??
Vuosi sitten löysin viallisen releen( juotosmurtunut) joka taas aiheutti yhtäkkisen sammumisen eikä aina käynnistynyt heti.