Page 1 of 1

Moottorilämmitin Passat -07 ?

Posted: 24.9.2011 18:00
by Variant MKT
Tuontiauton omistajana kyselen saako Passat Variant -07 2.0 TDI:hin moottorilämmitintä ? Yhdessä huoltoliikkeessä sanottiin ettei saa kuin säteilylämmitimen mutta esim. Defan sivuilta kyllä löytyy. Aikaisemmin ollut aina bensavehje joten ihan uutta tämä dieselautoilu.

Posted: 24.9.2011 18:16
by Pia
Mikäs moottorikoodi? Tosiaan osaan diiselimoottoreista ei nykyään enää saa ku säteilylämmitintä.

Posted: 24.9.2011 18:21
by Variant MKT
oliskohan BMP ?... naisena täytyy myöntää etten tiedä mistä sen löydän

Posted: 24.9.2011 18:27
by Tero Paalanen
Moottoritunnuksen voit tarkastaa huoltokirjan kansilehden sisäpintaan kiinnitetystä autotitetotarrasta.

Image

Posted: 24.9.2011 18:32
by DJDH
Mä en oikeen ymmärrä? Lämmittäähän se säteilylämmitinkin moottoria.

Posted: 24.9.2011 18:34
by Variant MKT
arvelinkin että sieltä löytyy:

Image

Posted: 24.9.2011 18:53
by Variant MKT
niin lämmittää mutta olen kuullut ettei ole yhtä tehokas. Ei tahdo riittää lämpö sisätiloihin kun talvipakkasella kestänee kotvan että dieseli on niin lämmin että sisäänkin tulis lämmintä ilmaa.

Posted: 24.9.2011 19:02
by Pasi Häkli
Säteilylämmitin on parempi moottorin kannalta, koska se lämmittää moottoriöljyä. Letkulämmitin taas on parempi kuskia ajatellen kun sisälle tulee lämmintä ilmaa huomattavasti nopeammin verrattuna säteilylämmitimeen.

Posted: 24.9.2011 19:23
by Tero Paalanen
^Mielestäni ko.moottorin kohdalla letkulämmitin on kokonaisuuden kannalta parempi kuin säteilylämmitin.
Varsinkin jos asuu taloyhtiössä, jossa tolpan saa ajastettua vain kahden tunnin jaksolle.
-30 asteen pakkasilla tuo kahden tunnin aika ei tahdo säteilylämmittimellä riittää, joten käynnistyminen voi olla aika nihkeää. Ja ko.moottorissa on lämmönvaihdin (jossa kiertää jäähdytysneste) öljynsuodattimen alla, joten letkulämppärillä lämmitetty jäähdytinneste lämmittää öljyä heti startatessa. Ei toki niin lämpimäksi kuin säteilylämppärillä mutta lämmittää kuitenki.

Posted: 24.9.2011 19:32
by Tero Paalanen
Ja tosiaanki Defa kauppaa ko.moottoriin ainoastaan letkulämmitintä.

Posted: 24.9.2011 20:18
by jonneilari
ja mulla ei ainaskaa ole mitään valittamista moisesta...sisätilan saa sit toisella lämmittimellä lämpimäksi

Posted: 24.9.2011 20:46
by Pasi Häkli
^^ Juu itsekin suosin mielummin letkulämmitintä. Iso plussa säteilylämmittimessä on, että se on pirun helppo asentaa eikä tarvii läträtä jäähdytinnesteen kanssa :lol: Eikä se sekoita mitenkään moottorin ohjainlaitetta(jäähdytinnesteen lämpötila-anturi saattaa hämääntyä letkulämppärin kanssa lämmittäessä).

Posted: 26.9.2011 20:03
by DJDH
Parashan ois tietty molemmat. Letku- ja säteilylämppäri. Tai sitten se webasto/eberi.

Kummastuttaa vaan ihmisten yleinen asenne säteilylämmitintä kohtaan. Joko ne on asennettu väärin (ilman asennusliima) tai sitten niitä ei osata käyttää. Tai ymmärretä miten se toimii ja mitä se lämmittää. Useastikin on törmännyt siihen, että oletetaan sätelylämmittimen antavan heti sisätiloihin +22 asteista ilmaa. Sitä ei kyllä tee se letkulämppärikään, eikä kyllä perinteinen lohkon sisään asennettava lämppärikään.

Mulla ei ainakaan ollut yhtenäkään aamuna/yönä (jona esilämmitin) viime ja toissa talvena ongelmia käynnistymisen suhteen. Kone käynnisty kirjaimellisesti kuin palmun alta säteilylämmittimen ja c-tekin laturin ansiosta. Toissa talvena oli vielä termariohjaimet mottorin- ja sisätilanlämmittimille, niin oli oikeasti todella mukavaa lähteä liikkeelle. Käytännössä sisätila ja moottori oli 24/7 +5 - +15 astetta ja akku täynnä :D

Posted: 26.9.2011 20:25
by Pia
Nyky dieselauton säteilylämmittimelle se kaks tuntia ei piisaa. Taloyhtiön tolpasta kun ei kerralla saa ku kaks tuntia virtaa. Ja kyllä on liimat välissä... Enkä oleta että sieltä heti lämmintä ilmaa tulee. Mulle riittäis että se varmasti lähtee käyntiin oli pakkasta sitte -33°C tai -5°C. Täysin uuden akunkaan kanssa ei oo takeita että lähtee käyntiin. Webasto on sitte lämmittämistä varten kunhan vaan saa auton ensin käyntiin. Mun passatista kun ei kelloa vielä löydy.

Mutta kahta en vaihda, dieseliautoa ja vääntöä. (Vaikka sitä ei _vielä_ omasta autosta juuri löydykkään. :))

Posted: 26.9.2011 20:32
by Pasi Häkli
Mulla on omassa letkulämppäri, terminin sisälämppäri sekä eberi. Oon tehnyt niin että kotoa töihin lähtiessä käytän piuhan päässä lämppäreitä, akkua säästääkseni(vain 15min työmatka) ja työpaikalla pöhisytän eberiä kun ei ole sähkötolppia.

Viime talvena jouduin kerran apuvirtaa pyytämään kovilla pakkasilla kun ei ollut minkäänsortin esilämmityksiä. Akussakaan ei virtaa kovin ollut. Tulevaksi talveksi ajattelin vielä c-tekin akkulaturin laittaa..

Posted: 26.9.2011 20:37
by AjH
Taisi Nissanifoorumilla joku tämmöseen Japaniasta tuotuun tehdä itse lämppärin kun oli vähän hakusessa löytää sopivaa. Reseptinä reilu letkulämppäri, en muista mitä tehoa oli mutta 1kW ehkä? Kunnollinen 230VAC vesipumppu ja asennustarvikkeita. Ilmeisesti myös toimi ihan riittävästi.

Itsekkin ton luettuani pohdin josko Passattiin olis pumpun lisänny kun toi oma letkulämppäri tahtoo välillä aiheuttaa ongelmaa starttiin. Pumpulla kierrättämällä olis kyllä koko motti kuumana kun ei olla sen termisen virtauksen varassa. Vaan vaatisi kyllä lisää potkua lämppäriinkin jo, kun lämmitettävää on "enempi".

Posted: 26.9.2011 22:44
by Tero Häkli
^mulla on koneella töis ylhäällä lämmittistä listaa yleisimpiin mitä itte oon laittanu, 1jz, 2jz, rb26dett ym =) muutama hetki tahittu niitten kans et on löydetty sopivat :P