Page 1 of 1
Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 30.6.2012 19:59
by -Mikk0-
Hämeenlinnasta kotiin tullessa alko suhisemaan ja sitte oltiinkin hetken päästä limp modessa, eli matka oli aika joutusa.
Kotona tutkiessa hokasin että turbon jälkeen oleva kumiletku on halki.
Olisko ideoita kellään miten sen sais paikattua ennenkun saa uuden tilalle? Vaimon pitäs päästä töihin maanantaina...

Re: Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 30.6.2012 20:33
by Sami Jalonen
Se ensimmäinen mutkaputki ahtimen ja sen kiinteän ahtoputki/palkin välillä? Jostai motonetistä yks 90 asteen mutka, suora pätkä ja suora putkenpätkä ni sais tehtyä. Muuten mennee marmorikamaks.
Re: Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 30.6.2012 21:14
by -Mikk0-
Juurikin se. Jotain tommosta ajattelin mutta huomenna kun ei saa mitään mistään..
Re: Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 30.6.2012 21:31
by Sami Jalonen
Koita kysyä tolta sälliltä, ite jotain osaa kysyin mutten muista oliko toi purettu 1.9 pumppari vai jakajapumppu.
http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=16 ... =passat%2A" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 1.7.2012 21:16
by -Mikk0-
Väliaikaisesti korjattu. Ei ollu isohomma sitte kun tajus että miten ja mistä kannattaa tehä.
Huomenna jos suunnittelis sitte jotain ratkaisua..
Re: Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 18.7.2012 15:52
by Satelite
Suosittelen vaihtamaan vaikka silikoniputket motonetistä tilalle... ittellä AHU koneessa 3B:ssä ne pari lyhyttä pätkää joista ainaskin turbon ja ahtoputken välinen kumiletku aikaa myöten kovettu sen verran turbon lämmöistä ettei tahtonut enää paikallaan pysyä... kunnon putsaus putken ja turbon pinnoille ja silikoniletkut+järeämmät klemmarit tilalle niin ei oo enää sen jälkeen ongelmaa ollu.
Re: Passatin ahtoletku sano poks. (3BG TDI)
Posted: 18.7.2012 21:48
by -Mikk0-
Korjasin ton ihan orkkis osalla. Tulee semmosilla klemmareilla kiinni. Ei ollu aikaa alkaa väkertää vaikka mieli olis tehnykkin.
Pitää joskus kattoo noi kaikki läpi ja uusia ihan silikoniputkilla jne..