Page 1 of 1

Golf -95 ja Hertz erillissarja

Posted: 21.8.2012 12:46
by maenad
Ajakaa meikäläinen pois täältä jos on ihan sopimatonta tulla kyselemään näin ummikkona.

Eli keväällä tuli hankittua -95 Variant, jossa oli asennettuna Blaupunktin subbari kaikkine rojuineen. Mä en sitten ymmärrä näistä mitään ihan rehellisesti sanoen, kokemusta kun ei ole.
Subbari tuli irroteltua tilan- (ja rahan-) puutteen vuoksi ja olipa kuulemma kytketty aivan miten sattuu.

Nyt autossa on jäljellä tällaiset, ilman noita alimpia kaiuttimia: Image

(Sekä jotkut vanhat ja pölyiset kajarit jotka aiempi omistaja oli änkenyt konttiin vararenkaan kaveriksi. Huvikseni kokeilin ja onnistuinkin pienellä maalaisjärjellä päätellen kytkemään toisen niistä, kun oli vanhat johdot toisessa takaovessa yhä paikoillaan. Toiselta puolelta piuha oli pätkäisty puolivälistä, niin että nyt mennään tällä yhdellä aika säälittävästi.)

Kysymys kuuluukin, että saako tuon Hertzin erillissarjan kytkettyä suoraan auton soittimeen, ja jos niin miten, vai tarvitseeko siihen vahvistinta? Soitin on tällainen:

Image

Jep. Aivan valtaisan isot kiitokset jos joku vaivautuu lukemaan ja auttamaan. Yritin googlailla mutta eipä löytynyt vinkkejä, tai jos löytyikin niin tämä terminologia on mulle ihan hepreaa.

Re: Golf -95 ja Hertz erillissarja

Posted: 21.8.2012 13:00
by VonVofler
Kyllähän tuohon erkkasarjaan joku vahvistin kannattaisi väliin, saa huomattavasti enemmän iloa irti. Ei se toki pakollista ole. Hyvin kun vielä asennat niin takanakaan ei ole kaiuttimet välttämättömyys, eikä niitä erkkasarjan kanssa oikeastaan edes suositella.

Erkkasarjan saat mankkaan kiinni, kun laitat mankalta tulevat kaiutinjohdot erillisarjan jakosuotimeen, josta sitten lähtee eteenpäin midbassolle ja diskantille johdot.

Re: Golf -95 ja Hertz erillissarja

Posted: 21.8.2012 13:41
by maenad
Okei, kiitos! Jakosuotimessa lienee muut johdot jo valmiiksi oikein, mutta aiemmin siitä lähti pitkät roikat taakse vahvistimeen. Eli mankat kaiutinjohdot nyt niille paikoille.
Eikun kokeilemaan! Mankan takana on aiemman omistajan jäljiltä aivan älytön johtosotku, kun sinne on jätetty auton alkuperäisiä ja ties mitä pätkittyjä palasia. Mutta täytyypä koettaa päätellä niihin joku selko. :mrgreen:

Re: Golf -95 ja Hertz erillissarja

Posted: 21.8.2012 22:01
by VonVofler
Honasimpas että tästähän saattaa olla sulle apua:

http://autosound.fi/index.php/liittimet.html" onclick="window.open(this.href);return false;