Page 1 of 1
Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 10.9.2012 17:49
by Tommi N
Moi
Ajotietokone ilmoittaa "Abgas Werkstatt" ja vikakoodikin löytyi: "P0171 Polttonestejärjestelmä ryhmä 1 seos liian laiha".
Ajossa vika ilmenee nykimisenä 80-100km/h nopeudessa tasaisella kaasulla. Muutaman kerran vikavalo on poistunut ja tullut takaisin, nykimistä tapahtuu paloi valo taikka ei. Samoin kylmänä käynti tuntuu huononevan: meinaa sammua lähdettäessä näin syyskeleillä liikkeelle. Tätä ei ole koskaan tehnyt (automaattivaihteet, joten kuskin kytkinvammat voidaan unohtaa).
Ajattelin vian johtuvan etummaisesta lambdasta, joten vaihdoin sen tyyppikohtaiseen Boschin anturiin, mutta vika ei korjaantunut sillä. Mistähän kannattaisi alkaa seuraavaksi etsimään vikaa näin kotikonstein, kun ei tuo marmorin tuntiveloitus oikein sovi kukkarolle. Ainakaan vianetsinnän osalta...
Kyselin samaa asiaa jo jossakin muussa viestiketjussa, mutta kun ei minkäänlaista vastausta ilmaantunut niin ajattelin laittaa oman ketjun asialle. Mikäli joku tästä pahoitti mielensä -->
Tommi
Re: Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 10.9.2012 18:16
by Tomppa-
16555/P0171/000369 - Fuel Trim; Bank 1: System Too Lean
Possible Causes
Mass Air Flow Sensor (G70) defective
Intake System Leak(s)
Possible Solutions
Check Mass Air Flow Sensor (G70)
Check Fuel Pressure Regulation
Check Fuel Pump
Check Injectors
Check Intake System for Leaks
Check Exhaust System for Leaks
Check Secondary Air System for Leaks
Check Vacuum Pipes for Leaks
Special Notes
Fuel Trim Info
noin sano ross tech sivusto
Re: Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 12.9.2012 20:02
by teesel
Omassa oli samaa nykimistä varsinkin kylmällä. Sit toi moottorinmerkkivalo syttyi ja sammui ja syttyi...Ilmamäärämittarin puhdistin ja nyt on 3 viikkoa menty ilman merkkivalon syttymistä.
Re: Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 18.9.2012 19:50
by Tommi N
Putsasin MAFin ja kone ehkä hieman piristyi, mutta nykiminen kuitenkin säilyi. Moottorivaloa ei ole taas hetkeen näkynyt, joten saanee jäädä tämä vikadiagnoosin hakeminen siihen pisteeseen kunnes on jotain konkreettisempia oireita.
Re: Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 20.9.2012 9:43
by Tomek
Vähän samanlaisia oireita Passat 1.6 AHL koneessa, pätkii noilla nopeuksilla ja auto ei oiken liiku 130km/h kovempaa. Nyt tsekattu sytytys osia läpi (tulpat,johdot,puolanjakaja) Piristy hetkellisesti ja sitten paluu entiseen. Myös massamittari puhdistettu.
Voi olla, että joku tunnistin rikki tai katalysaattori.. mutta koska maksimi nopeus on noin heikko ja kierrokset jämähtää paikoilleen voi myös olla mahdollista, että jakopään jako heittää yhellä, pitäneen siis purkaa keula ja tarkistaa jako uudestaan

lambdan ja katin viallisuuden näkee sitten päästömittauksissa.
Moottorissa on vikakoodi, joka ilmoittaa viallisesta hall-anturista, mutta tuossa moottorissa ei ole virranjakajaa ollenkaan, missä tämä hall-anturi sijaitsee, joten sen voi sulkea pois. Auton kulutus on myös aika raju, menee abaut 10l satkulla
Tomppa
Re: Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 24.3.2013 15:30
by Tommi N
Terve.
Päivitellääs tätä asiaa. Vein auton tamperelaiseen HLS Autoon ja siellä löytyi vuotokohta. En niin noista tiedä, mutta se oli ilmamäärämittarin jälkeen oleva paksu putken pätkä, josta lähti ohut huohotinputki ja n. 2cm halkaisijalla oleva haara. Tämä 2cm halkaisijan omaava putkihaara oli miltei kokonaan poikki. Samalla takalambdan lämmityspiiri antoi vikakoodia ja vaihtoivat senkin. Nykiminen loppui ja valo sammui.
Tarkennettakoon, että koko talven ajan moottorivalo on syttynyt välittömästi käynnistyksen jälkeen ja joka kerta.
Seuraavana päivänä huollosta oli itselläni työmatka Helsinkiin ja takaisin. Tämä meni vielä hyvin, mutta seuraavalle kauppareissulle lähdettyäni kuului piip, ja teksti Abgas werkstatt tuli tutusti näytölle ja moottorivalo sammui.
Vikakoodeja en ole vielä päässyt lukemaan, vien huomenna maanantaina auton takaisin HLS:lle ja saavat tutkia tarkemmin. Mutta olisiko tässä vaiheessa asiantuntijoilla mielipiteitä, että mistä vika voi johtua. Luulisi, että ohivuodot on nyt paikattu...
Tykkään autosta muuten, mutta alkaa vikojen frekvenssi olemaan niin tiheä, että taitaa lähteä pirssi vaihtoon... Alkanut viime aikoina ilmoittamaan myös Ölsensor werkstattia, joten sekin täytynee vaihtaa. Ja eilen meni trippimittarin nollausnamiska rikki, ei nollaa trippiä.
Edit. Vikakoodi 16555 eli seos liian laiha. Täytyy varmaan vaihtaa ilmamäärämittari.
Öljysensori G266 antoi myös vikakoodia, vaihtoon menee sekin.
Re: Moottorivalo palaa ja nykii
Posted: 27.3.2013 8:08
by Tommi N
Päivitetään taas.
Ilmamäärämittari vaihdettu ja ajettu n. 500km, eikä ole vielä tullut ko. merkkivaloa. Toivotaan, että toimenpide auttoi.