Page 1 of 1

passatin 3C sulakkeet

Posted: 15.9.2012 10:50
by Darren
Juu elikkäs nyt olis semmoinen sanotaanko pieni mutta sitäki veemäisempi onkelma..
Tosa eilen laitoin tupakansytyttimen haaroittimella invertterin kautta läppärin ja kannettavan dvd soittimen lataukseen, ja samalla samasta haaroittimesta oli kylmälaukku ja 2 kännykkää latauksessa.
Hetken aikaa kaikki toimi hyvin, mut sit kaikki lataukset sammu. Ajattelin tietysti ylikuormittaneeni sen tupakansytyttimen ja polttaneeni sulakkeen. Ja rupesin konepellin alla käymään kaikkia sulakkeita yksitellen läpi. Eli irroitin kaikki (isoja lukuunottamatta) sulakkeet tosiaan yksitellen ja laitoin "tsekkauksen" jälkeen takaisin ja tässä vaiheessa vasta alkoi todellinen ongelma. Ilmeisesti jossakin vaiheessa joku sulake ei mennytkään sinne, mistä olin sen irroittanu ja tästä syystä lakkasi tuulilasinpyyhkijät ja pissapoika toimimasta. Lisään tähän vielä että takalasin pyyhkijä kyllä toimii.
Ohjekirjan ihmettely on sama kun lakikirjan luku. Paljon tekstiä mutta kaikki täyttä hepreaa (saksan kielellä). Ja nettiä loukemallakaan en oo löytäny mitää sivuu mist voisi olla apua. Eli missä menin vikaan ja olisko mahdollista saada suomenkielistä versiota tuosta sulakeboksista jostakin? Kiitän jo etukäteen jos joku pystyisi tässä asiassa auttamaan.

PS. syy latauksessa olevien laitteiden lataamattomuuteenkin selvisi. Itse tupakansytyttimen haaroitin ('motonetistä ostettu) hajosi :lol: :lol: :lol:

Re: passatin 3C sulakkeet

Posted: 15.9.2012 11:06
by Zeussii
En kyllä toisallta ihmettele jos hajoaa tossa on kyllä jo aikamoinen kuorma mun mielestä tupakansytyttimeen :D

Re: passatin 3C sulakkeet

Posted: 15.9.2012 11:55
by Pasi Häkli
Merkkiliikkeestä saat varmasti avun nopeasti tuohon ongelmaan, kunhan kerrot sen että räpläsit sulakkeita ja nyt taisi joku mennä väärään paikkaan. Virtapiirikaavioista voi suoraan katsoa syöttävän sulakkeen numeron lasinpyyhkijöille. Eli tulee sit varmasti oikeaan paikkaan se sulake.

Harmillisen yleistä tuo sulakkeiden kanssa sekoominen. Monta kertaa tulee semmosia vikoja hakuun että puuttuu koko sulake. Mitään yleistä kaaviota siihen e-boksiin(moottoritilan sulakerasiaan) ei taida löytyä, koska niitä on erilaisia bokseja. Itekkin voin sen tsekata maanantaina jos et saa niitä pelaamaan ennen sitä. Alustanumeron tarvitsen. Pelkkä rekkarikin riittää jos auto on "suomiauto".