Page 1 of 1

1.6 tdi BM Golf 2010

Posted: 1.4.2015 11:56
by Tuomas
Morjens,

Eli otsikon mukaista, vajaa 100 000 ajettua suunnittelemassa.
Mitä pitäisi ottaa huomioon? Mitä katella huoltokirjasta?

Eikös noissakin ole Suomen olosuhteissa suositus Jakohihnan vaihtovälille 90tkm?

Oliko noissa jotain ongelmia kaksoismassan kanssa? Jotain yrittänyt täältä etsiskellä, mutta kaikki lisäinfot/vinkit otetaan vastaan.

Tuomas

Re: 1.6 tdi BM Golf 2010

Posted: 1.4.2015 12:15
by Pasi Häkli
Muistaakseni 180/210tkm on jakohihnan vaihtoväli. Kyllä sillä sen 180tkm ajaa. Egr noista hajoaa siinä 100tkm jälkeen. Sen vaihto on pikkusen työläs(apurunko ohjausvaihteineen irti, oikea vetoakseli sisäpäästä irti, DPF irti, ahtimen öljynpaluulinja irti jonka jälkeen egr saa irti.). Meneehän noita kaksoismassavauhtipyöriäkin toisinaan, mutta ei niin usein. Kolina joutokäynnillä paljastaa onko sille tarvetta. Kolinakin on toisinaan satunnaista, ja riippuu siitä onko moottori kylmä vai lämmin. Eli mikäli juuri sillä yhdellä koeajokerralla se ei kolise, ei välttämättä tarkoita että se olisi takuuvarmasti ehjä.

Talviaikoina ehdottomasti keula umpeen, niin ei jäädy ihan niin herkästi ahtoputket umpeen. Muuten aika perusvarma moottori.

Re: 1.6 tdi BM Golf 2010

Posted: 1.4.2015 22:16
by Tuomas
Kiitos Pasi infosta.

Onko toi egr vaihto kallis projekti. Noi sun ohjeet vaikutti siltä et tämmönen autoista juuri mitään tietämätön ei ala yksikseen sitä vaihdella.

Pitääpä selvitellä onko mukana viisauksia tai tiimata mukaan.

Tuomas