Page 1 of 1
3BG 2.0 lörpöttävä ääni?
Posted: 27.6.2015 19:11
by Lerpsu
http://aapot.kuvat.fi/kuvat/VW+Video/MOV_0788.mp4" onclick="window.open(this.href);return false;
Videon muodossa selitys äänestä.
Alkoi tänään pitämään matalilla kierroksilla hieman erikoisempaa ääntä. Imuvuoto? Resonointia..?
Re: 3BG 2.0 lörpöttävä ääni?
Posted: 28.6.2015 1:24
by Lerpsu
Kyseinen ääni katoaa heti kun ilmastoinnin kytkee pois päältä. Eco tilassa kevenee hiljenee.
Kylmäaineiden loppuessa alkaa usein kompura ääntämään? Auto tiputellu myös kondenssivettä reilummin ja putket hikoillu.
Re: 3BG 2.0 lörpöttävä ääni?
Posted: 28.6.2015 10:27
by ibel
Voiko olla imuputki irti??
Re: 3BG 2.0 lörpöttävä ääni?
Posted: 30.6.2015 16:33
by Lerpsu
Kävin konehuoneen puolelta letkut mihin pääsin käsiksi enkä löytänyt poikkeuksia. Kurkkasin ilmanputsarin myös. Auto kävi tänään ilmastoinninhuollossa, 180gr vajausta. Jäähdytinnestesäiliön vieressä oleva T-haara kumiputki oli snadisti öljyinen, mutta se on ollut alunperinkin sellainen kun olen 3 vuotta auton omistanut.
Ääni tulee mielestäni selkeästi apparin puolen eturenkaan takaa. Konepelti auki auton käydessä edestä ääntä ei kuule lainkaan. Ilmastointihuollossa äijä vaan sanoi, ettei kiinnittänyt huomiota kun luuli autossa olevan sportti putkisto.. no ei ole!

Re: 3BG 2.0 lörpöttävä ääni?
Posted: 2.7.2015 7:42
by Pasi Häkli
Apparin puolen eturenkaan takana on ainakin yks sellanen muoviputki mikä kerää vettä ja alkaa sen jälkeen pulputtamaan. Sen voi huoletta katkaista suoraan kuralätkän takaa poikki ettei sitä mutkaa pääse tulemaan ja vettä ei pääse kertymään siihen mutkaan. -> Pulputus loppuu.