Page 1 of 1
Golf IV ratit ja airbagit
Posted: 8.2.2004 21:02
by MarkusK
Voiko tuon tavallisen nelipuolaisen ratin tilalle vaihtaa suoraan kolmipuolaisen nahkaratin vai tarvitseeko siihin jotain lisäosia? (Airbagit on molemmissa)
Posted: 8.2.2004 21:05
by Ari-Matti Aho
Tarvit lisäksi 3 puolaiseen sopivan airbagin...

Itsellä myös samat suunnitelmat. Yks vaihtoehto on hommata jostain nelipuolainen nahkaratti.
Posted: 8.2.2004 21:15
by MarkusK
Laitoin juuri lisätietopyynnön erääseen purkaamoon, koska sillä olisi myynnissä kolmipuolainen nahkaratti, mutta ilmoituksesta ei selvinnyt onko siinä airbag vielä paikallaan. Hinta on vaan sen verran alhainen, että se taitaa olla pelkkä ratti. Yleensä noista purkaamoissa olevista autoista tahtoo olla nuo bagit räjähtänyt.
Posted: 8.2.2004 21:19
by Ari-Matti Aho
Joo pelkän ratin saa n. 100 egellä mutta bägin kans saa maksaa n.400 e...
Posted: 8.2.2004 21:27
by MarkusK
Pystyykö tuollaiseen räjähtäneeseen rattiin laittamaan uutta airbagia? Eikös se päällinen repeä siitä jotenkin? Mites muilla on nuo airbagit toimineet käytössä? Omasta Golfista menee apukuskinpenkin airbag vaihtoon. Onneksi takuu korvaa vielä sen vaikka auto onkin jo nejä vuotta vanha.
Posted: 8.2.2004 21:30
by turpo kiisseli
moikka,
onnex ei oo toimineet... ? tai mites se nyt pitäs oikeen muotoilla... ?
Joka tapauksessa se ratin "päällinen" eli se muoviosa jossa on se vw:n logo menee kahtia keskeltä ja bägi tulee siitä logon kohdilta pihalle.
Yritän ettiä sulle ultimatesta linkin siellä oli kuvia poksahtaneesta bägistä.
LINKKI:
http://www.ultimatevw.com/imanager/?kat ... &kuva_id=4
Posted: 8.2.2004 22:16
by Kupari
No oisko se, että onneksi ei ole tarvinnu toimia...
Posted: 9.2.2004 17:50
by MarkusK
Tuo ratti oli sitten ilman airbagia ja hitaa oli se 100e. Eli jäi vielä ostamatta.
Posted: 9.2.2004 17:55
by Pasi
Mäkin olen yrittänyt Ebayltä katsella noita ratteja, mutta eipä ole paljoa nelipuolaisia nahkaratteja ollu myynnissä. Ja jos on ollu, niin ovat näitä multifunction-ratteja. Onko edes tehty tavallisia nahka ratteja?
Posted: 9.2.2004 17:58
by MarkusK
Mitäs nämä multifunction-ratit ovat?
Posted: 9.2.2004 18:00
by Pasi
Näitä, missä on cruisen ja soittimen ohjaimet kiinni ratissa.
Posted: 9.2.2004 18:03
by MarkusK
Niimpä tietysti.
