Page 1 of 1

Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 26.8.2015 15:39
by Vagman
Morjesta.. Eli tämmäinen ongelma että kummankaan avaimen kaukolukitus ei toimi, patterit on vaihdettu eikä siltikään, myöskään se pieni valo ei pala. Avaimella kun koittaa kääntää ovet lukkoon niin ei mene kuin kuskin puoli lukkoon, ja hälytin ei myöskään mene, mutta sitten kun jättää kuskin oven hiukan raolleen ja venkslaa avainta kiinni ja takas niin aina joskus saattaa lyödä kaikki muut ovet lukkoon paitsi tuota kuskin puolta, tässä kohtaa myös hälytin aktivoituu. Missähän mahtais vikaa löytyä?

Re: Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 26.8.2015 15:42
by Vagman
Lisätään vielä että jos painan sisältä keskuslukon päälle ja avaimella kuskin puoli lukkoon niin silloin on kyllä kaikki ovet lukossa mutta hälytin ei ole päällä.

Re: Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 26.8.2015 16:02
by Jultsu
VCDS-avustajan luokse ja tarkistelemaan että mitä siellä oven mikrokytkimet sanoo ja rekisteröikö auto kaukosäätimen painalluksia (vai onko niiden paritus kadonnut jos nappia on paineltu tarpeeksi monta kertaa ilman perillemenon kuittausta)

Re: Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 26.8.2015 16:04
by Vagman
Ahaa.. Mutta pitäisikö tuossa avaimessa silti se punainen led valo toimia kun painelee? Meinaan se ei toimi vaikka patterit on vaihdettu.

Re: Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 26.8.2015 16:06
by Jultsu
Mulla tulee kyllä valo jokaisesta painalluksesta mutta ei kannata luottaa siihen 100%:sti.

Re: Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 26.8.2015 17:02
by Vagman
Niin onko nuo oireet semmosia et vois viitata noihin mikrokytkimiin?

Re: Passat - 01 keskuslukitus/avain ongelma

Posted: 28.8.2015 6:29
by Kingis_
Vilkaise oven johtosarja myös.