Page 1 of 1

Tiptronic + ABS?

Posted: 15.7.2016 23:02
by enochian
Meneekö Tiptronic-vaihteistolle ABS-antureilta jotain dataa laatikon ohjaukseen, tms?

Passatissa vas. etupyörän ABS-signaali puuttuu ja samaan aikaan laatikko alkoi temppuilemaan omituisesti. Vaihtaa isompaa pykälää miten sattuu, yms. Tähän asti laatikko toiminut todella nätisti ongelmitta. Toivotaan että saan huomenna ABSn taas toimimaan kuten pitääkin, vika ainakin on melko selkeä. Image

Re: Tiptronic + ABS?

Posted: 16.7.2016 12:50
by enochian
Rengastien Autotarvikkeen hyllystä löytyi 3kpl hammaskehiä joista yhden lunastin käypään 19€ hintaan. Vikavalot sammui mittaristosta ja ABSit toimii koeajon perusteella. Laatikon toiminnasta en pysty vielä sanomaan mitään kun ajoin vain muutaman kilometrin lenkin.

Re: Tiptronic + ABS?

Posted: 16.7.2016 22:51
by Jultsu
Kyllä uskoisin että yhden pyörän poikkeukselliset mittausarvot aiheuttaa luistonestossa/ajonvakautuksessa temppuilua, ja ne taas vuorostaan varmasti hallinnoi myös tomaattilootan toimintaa.

Re: Tiptronic + ABS?

Posted: 25.7.2016 12:11
by enochian
Eipä tuo laatikko juuri sen paremmin tunnu toimivan...ylihuomenna vaihtuu öljyt niin katsotaan olisiko siitä apua.