Page 1 of 1
Golf iv käyntiongelmia
Posted: 5.12.2016 20:17
by tamm-
Moro,
Otetaan vastaan vinkkejä mikä mahtas olla vikana 1.6 bcb koneessa. Käy huonosti ja antaa vikakoodia ja ilmoitusta "sytytyshäiriö sylinteri 4". Tulpat vaihdettu, puolat pyöräytetty kierros eteenpäin, samoin suuttimet. Koko ajan ongelma pysyy sylinterissä neljä. Nelossulinterin tulppa oli vähän tumma. Jos kierroksia on yli 3000 ja nollaa ilmoituksen, se ilmaantuu vasta kierrosten laskiessa. Käy "hyvin" kun kierroksia on yli 2000. Onko kellään kokemuksia? Meneekö suoraan korjaamo hommiks vai onko jotain mitä voisi vielä itse kokeilla.
Kiitoksia jo etukäteen
-Tamm-
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 12:57
by tamm-
Tarkennuksena vielä että vika alkoi kesken ajon ja auto on ollut joka päiväisessä ajossa. Mielestäni ainakin jossain määrin sulkee pois venttiilien karstoittumisen. Auto ei myöskään savuta, eikä kuluta öljyä joten ehkä myös männän renkaat voi sulkea pois. Täytynee käyttää vielä kuitenkin puristus mittauksessa. Jakopää remontti on tuloillaan? Voisiko oireilla tällä tavalla? Autolla ajettu 170tkm jos sillä mitään merkitystä on.
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 13:08
by Kizmo
Eihän tuo valitettavasti montaa syytä jätä mahdollisiksi puuttuvien puristusten lisäksi. Oikeastaan suutinten tai puolien johtosarjavika voisi olla toinen vaihtoehto mutta ilman autosähkötyökaluja hieman hankala testata varsinkin suutinten osalta. Puolan johtosarjanhan voi testata laittamalla puolaan kiinni irtotulpan ja maadoittamalla tulpan rungon moottoriin. Näkee ainakin tuleeko kuolleelle sylinterille kipinää.
Samoin köyhän miehen karkean puristuspainetestin voi tehdä ottamalla vaikkapa kaikkien suuttimien johdot irti ja pyörittämällä startilla. Jos puristukset on tasaiset kaikissa sylintereissä niin moottorin pitäisi pyöriä tasaisesti ja käynnistysmoottorin äänen pitäisi olla tasainen. Sen kyllä kuulee korvalla helposti jos yksi sylinteri on kokonaan vainaa, kuulet kolme selvää kohtaa joissa startti tekee töitä ja sitten yhden pitkän tyhjän välin.
EDIT: tässäpä esimerkki 6-sylinterisellä moottorilla aluksi kaikki tulpat paikallaan ja sitten yksi tulppa poistettuna. 4-sylinterisellä se on vielä helpompi kuulla.
https://youtu.be/WKdZsWU2ZmI?t=2m2s" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 13:36
by tamm-
Kiitoksia. Pitänee käydä testailemassa. Mahtaakohan korjaamolta löytyä yhtään yksilöivimpiä vikatestereitä vai rupeevatko sieläkin arvailemaan? Toi kun on aika laaja koodi varsinkin kun netistä lueskelee niin ongelman voi aiheuttaa mikä tahansa anturi tai jopa oven mikrot...
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 14:01
by tamm-
Päivitysä tilanteeseen.
Elikkäs kone käy ihan puhtaasti kolmella. Otin ensin puolan kokonaan irti ja käynti ei muuttunut mihinkään, mutta antoi häiriötä puolan toiminnasta..
Onko muuten niin, että jos otan suuttimesta liittimen irti niin sylinteriin ei mene bensaa? Joudun väkisin autolla jonkin verran ajamaan niin saisi edes minimoitua vahinkoja.
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 14:27
by Kizmo
Jos suutin ei vuoda niin juurikin näin.
Kokeilitkos miltä pyörittäminen kuulostaa vaikkapa kaikkien suutinten johdot irrotettuna?
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 14:51
by tamm-
En kokeillut vielä. Olen juuri lähdössä ajelemaan tallille niin pääsee vähän enemmän tutkimaan
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 17:59
by tamm-
Nyt löytyi ainakin yksi viallinen puola. Se oli sattumoisin juuri se minkä olin siirtänyt ENSIMMÄISENÄ sylinteristä 3 sylinteriin 4. Tämän jälkeen tutkin vasta suuttimia kyseisessä sylinterissä. Vaihtelin tätä puolaa eri sylintereihin ja kone kävi joka kerta kolmella mutta antoi koodiksi aina saman eli sylinteri 4. Kone ei siis yksilöi että mikä sylinteri on pimeä.
Taas siis mahdottomalta tuntunut vika oli vain muutaman epäonnisen sattuman summa
Kokeilin muuten käyttää ilman puolia ja ihan tasasesti kävi. Huomenna puolan ostoon ja kokeilemaan.
Kiitosta vaan kipinän kokeilu vinkistä

Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 6.12.2016 19:54
by Kizmo
Mahtava juttu! Puola on pikkuisen halvempi vika kuitenkin kuin puuttuva puristus

Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 8.12.2016 6:13
by PasaatiVR6
Ihan uteliaisuutta, mistä luettu että 4. sylinteri olisi pimeänä ?
Luulisi testerien kyllä kertovan totuuden toimimattomasta sylinteristä
eli jos häiriö vaihtuu esim. viallisen puolan vaihdolla toiseen sylinteriin, niin luulisi vikailmoituksenkin
siirtyvän osoittamaan ko. sylinteriä vialliseksi.
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 9.12.2016 16:44
by Tomppa-
Ettei vois olla piuhasarjassa vikaa jos osia vaihtamalla on edellee samassa paikassa vika? Millä luit muuten koodit?
Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 14.1.2017 18:39
by tamm-
Mallia en muista mutta joku yleis testeri

Re: Golf iv käyntiongelmia
Posted: 15.1.2017 21:52
by Tomppa-
Missäpäin vaikutat jos joku lukasis vcds:llä koodit?