Page 1 of 1
Variant navigaattori pielessä.
Posted: 19.6.2024 0:25
by MaRe60
Moi. Vuoden -12 Variantin navi ei ensin toiminut ollenkaan,ei näyttänyt mitään muuta kuin pelkän nuolen,ei katuja eikä mitään. Yhtäkkiä alkoi toimimaan hienosti kunnes taas hukkasi itsensä totaalisesti. Noin 50 kilsaa on pielessä oikeasta paikasta. Ilmeisesti kyseessä on 310 version systeemi. Mistä lähtisi katsomaan vikaa ja kuinka tuo korjaantuisi? Mulle ensimmäinen Volkkari joten siksi kyselen.
Re: Variant navigaattori pielessä.
Posted: 9.7.2024 15:56
by muppis
Tässähän voi olla kyseessä erään val... jonkun tahon harrastama GPS häirintä. Se ei kauheasti vaikuta esim. puhelimiin, kun ne käyttää mobiiliverkkoa ym paikannuksen tarkkuuteen. Auto kuitenkin luottaa puhtaasti GPS signaaliin, joka voi olla pahastikin pielessä.
Jos on omistajuutesi alusta saakka tehnyt tuota, niin mahdollista on, että edellinen omistaja on koittanut pistää kortille vääriä karttoja. Tosin silloin Navin ei pitäisi toimia ollenkaan, ellei sitten ole RNS 315, jossa on sisäistä muistia karttoja varten.
Ero RNS 310 ja RNS 315 välillä purkamatta mitään.
Re: Variant navigaattori pielessä.
Posted: 10.7.2024 13:13
by MaRe60
Tänään sen avasin ja kaikki johdot näyttivät olevan hyvin kiinni ja laite on siis rns 315. Vähän aikaa toimi taas hyvin kunnes sekosi niin ettei näytä mitään muuta kuin nuolen keskellä. Pohjoinen kuitenkin näyttäisi olevan ihan oikein. Auttaisikohan päivitys tuohon? Niitähän saa SD kortilla suhteellisen edulliseen hintaan.
Re: Variant navigaattori pielessä.
Posted: 11.7.2024 23:51
by muppis
Joo, kyllä niitä kortteja saa kohtalaisen edullisesti netistä. Ja halvemmallakin saa, jos viitsii vähän nähdä vaivaa. Marmorilta muistaakseni maksoi 150€.
RNS 315:ssa on vielä sellainen hauskuus, että siitäkin on kaksi versiota. Toisessa on Bluetooth sisään rakennettuna ja toisessa ei. Sen eron huomaa parhaiten soittimessa olevasta tarrasta, jossa on Bluetoothin MAC osoite muotoa XX:XX:XX:XX:XX:XX. Samassa tarrassa on malli- sekä varaosanumero, ja taitaa siinä olla sarjanumerokin.
Navin suhteen ero tulee siinä, että Bluetooth versioon ei pysty aivan uusimpia karttoja asentaan sisäiseen muistiin. Lähtee kyllä asentamaan, mutta sekoaa jossain kohtaa ja korruptoi muistin. Syynä tais olla, että tila loppuu kesken. Kortilta toimii kyllä hyvin. En pysty enää varmentaan tätä, kun ei ole enää tuota Bluetooth versiota itsellä. Vähän harmittaa muustakin syystä ettei ole.
Re: Variant navigaattori pielessä.
Posted: 5.8.2024 23:14
by MaRe60
Tilasin muistikortin jossa on asennettuna uusimmat Euroopan kartat, jahka saapuu niin näkee auttoiko, 50 maksoi. Satnavshopista ostin. Nyt on kyllä navi taas toiminut hyvin,vanhat nuo kartat siinä on.
Re: Variant navigaattori pielessä.
Posted: 15.8.2024 17:16
by MaRe60
Muistikortti saapui jossa on versio V12. Yritin sitä tallentaa niin ilmoitti "error. internal device". Käytin SD kortilta niin aluksi ilmoitti saman mutta lähti toimimaan, ikävä kyllä sijainti on edelleen pielessä joten vaikuttaa antennivialta. Kyseessä 1.4 multifuel farkku,onko se antenni hainevässä vai jossain muualla? Onko tuo hankalaa vaihtaa?
Re: Variant navigaattori pielessä.
Posted: 6.10.2024 22:05
by muppis
Hain evässä se taitaa olla. Ei se sinällään ole paha vaihtaa, jos vain saa verhoilun pois. Toki takaluukun suojalista lähtee helposti irti ja siellä on yllättävän paljon tilaa katon ja verhoilun välissä. Se verhoilukin on yllättävän notkea, vaikka kovaa materiaalia onkin.