Page 1 of 1

Vetokoukun asennus IV variantiin

Posted: 28.4.2006 21:08
by laurik
Moro

Hiukan kaipaisin vinkkejä, kun olen aikeissa hankkia Golf IV Variantiin kiinteän Kovilin koukun ja asentaa itse. Takapuskuri pitää ilmeisesti irrottaa ja laittaa koukku puskurin turvapalkin tilalle. Puskuria pitänee leikata hiukan vai? No näistä vielä selvinnee, mutta entäs sähköpuoli? Miten johtosarja asennetaan? Pitääkö vetää joitain piuhoja sulakerasialta asti, vai onko jossakin takavalojen liittimissä valmius vetokoukun sähköille? Onko valmis liitin, vai rosvoliittimillä? Onko riskejä, jos tekee rosvoliittimillä?

Kaikki vinkit , kokemukset ja linkit kiinnostaa.

Posted: 4.5.2006 11:19
by aracuan
Takavalot irti - lähtee tavaratilan puolelta siististi; puskuri ei irtoa ilman näiden irroittamista. (Muovi)puskuri irti. Palkki, jonka tilalle puskuri tulee irti. Puskuri paikalle neljällä pultilla - pultin reiät ovat valmiina. Sähkösarjalle on valmis liitin kuskin puoleisen takavalon vieressä tavaratilan puolella. Sähkösarjan johto, jostain läpiviennistä puskurille ja se kiinni puskuriin tulevaan liittimeen. Muovipuskuriin, joutunet tekemään pienen loven.

Posted: 18.6.2007 18:16
by JyriT
Wanha aihe, mutta käytetään hyväksi.

Millassella työkaluarsenaalilla tämmösestä remontista selviää?
Tartteeko olla jotain erikoisempia avaimia, ja onko hommassa jotain vinkkejä ylläolevien lisäksi?

Kiitoksia etukäteen :)

Posted: 18.6.2007 20:00
by Pasi Häkli
Eipä siinä muita "erikoisuuksia" tarvi, kuin pari erikokosta torx-avainta/irtokärkeä. Muut työkalut on ihan peruskauraa.
Sähkösarjan liittimet menee vaan lyhtyjen alkuperästen liittimien/lyhtyjen väliin.
Ehkä helpoimmasta päästä koukun asennus, mitä volkkareissa on koskaan ollut :P