Page 1 of 1

passat variantti 5D abs merkkivalo tämän saa poistaa

Posted: 24.10.2006 21:02
by passat variantti
moi
mikähän mahtoi autoon iskeä kun abs merkkivalo ei sammu ollenkaan... pitää kai taas viedä korjaamolle taas kerran tai koko auto vaihtoon.

Posted: 24.10.2006 21:05
by Puuhis
Joko anturi rikki tai huono kontakti jossain liitoksessa lienee nuo yleisimmät viat. Mutta helpoin tuota vikaa on arvailla kun luet vikakoodit esim vag-comilla

Posted: 24.10.2006 21:29
by passat variantti
vaihdoin lämpötilan anturin siihen vesiletkuun ettei luule olevan kylmä kone kokoajan ja mun mielestä samal alko valo palamaan kokoajan. pitää katsella liitoksia konehuoneesta mut sitä isoa liitintä kyllä kokeilin ja tuntui olevan kiinni.
tietääkö joku missä niitä antureita on vai onko ne jossain pyörän navassa...

Posted: 25.10.2006 6:41
by Pasi Häkli
Siellä ne on pyörännavan seutuvilla. Helpommalla pääset kun luetutat vikamuistin jossain. Tai sitten alat mittailemaan jokaista anturia erikseen. Toki voi olla että ABS-hydraulipumppukin on tiensä päässä, kaikki on mahdollista.

Posted: 25.10.2006 20:57
by passat variantti
okei pitää kuljettaaa huollossa kun tässä ehtii että kiitti vinkeistä.