Page 1 of 1

Äärivalot

Posted: 7.12.2006 10:45
by pete78
Eli tuota noin niin miten saa äärivalot vilkkumaan vilkkujen kans vuorotellen?? Eli äärivalot palaa kokoajan ja kun alkaa vilkuttamaan niin äärivalot ja vilkut vilkkuu vuorotellen..

Kaveri oli mersuunsa laittanu äärivalot ja tuli tuossa aamusella kyselemään..

Posted: 7.12.2006 11:45
by AjH
Kuulostaa ainakin äkkiseltään melkoisen laittomalta viritykseltä :note

Mutta mikäs tuossa, katkaiseva rele (aukeaa ohjauksesta, normaalitila johtava) ja sille ohjaus vilkun johdosta:
vilkku pimeä -> äärivalot palaa (rele johtavana)
vilkku syttyy vilkuttaessa -> äärivalot sammuu (rele katkaisee)

Voi olla joku kätevämpikin tapa mutta tuommoinen tuli ekana mieleen.

Posted: 7.12.2006 22:44
by Musti
Eikai tuo laiton ole, ku oon seurannu että noissa esim. rego:n tekemissä pikkubusseissa äärivalot ja vilkut vilkuvat vuorotellen... Kieltämättä tyylikkään näköinen sillälailla.

Posted: 8.12.2006 0:31
by AjH
Täytyi oikein googletella ja ilmeisesti sivuvalot saa kytkeä myös vilkuksi, jos valot ovat siihen hyväksytyt. Sitä taasen ei selvinnyt helposti että pitääkö tällöin olla oikea sivuvilkku poiskytketty tai poistettu. Joskus tätä mietin kun 3BG vilkkupeilejä ihmettelin ja silloin joku arvasi tai tiesi että pitäisi toinen vilkuista kytkeä pois eli ei saa kahdentaa sivuvilkkua.
Etu ja sivuvilkut saa vilkkua ristiin, se selvisi myös. Se taas ei selvinnyt että saako kyljessä vilkkua ristiin valot jos sivuvilkut saakin kahdentaa.
Konttorilta saanee tähän vastauksen varmimmin.

Posted: 8.12.2006 8:33
by pete78
Kytket äärivalon ja vilkun sarjaan (+ äärivalolle ja - vilkulle) ja vilkun + noiden väliseen johtoon niin hokkupokkus

toisin sanoen parkkilamppu maadoittuu vilkkupolttimon langan läpi...eli kun vilkku syttyy parkilla on molemmissa johdoissa +...siis se ei pala

Nuo on lainattu overdriven sivuilta.. Toimiikohan?

Posted: 8.12.2006 13:01
by AjH
En kyllä tolla selostuksella osaisi kytkeä noita että toimisi ainakaan kysytyllä tavalla :?

Posted: 8.12.2006 13:13
by jmr
Eli tälläistä kytkentää tarkoitettiin

Code: Select all

/-VILKKU--+--ÄÄRIVALO--\
|         |            |
-         +            +


Posted: 8.12.2006 13:16
by AjH
Elikkä tossa vilkku palaa (himmeästi) samaan aikaan äärivalon kanssa. Ymmärsin eilisellä googlauksella että näin ei saisi kytkeä, koska auton vilkut eivät ole äärivaloiksi hyväksytyt.