Page 1 of 1

IV ABS-anturin vaihtaminen

Posted: 6.2.2007 18:21
by - Mikko -
Golf piristi päivää läiskäisemällä mittaristoon ABS-vikavalon. VAG-COM:lla vikakoodien luku toi seuraavan koodin:

Address 03 --------------------------------------------------
Controller: 1C0 907 379 L
Component: ABS FRONT MK60 0101
Coding: 0001025
Shop #: WSC 01317
1 Fault Found
00290 - ABS Wheel Speed Sensor: Rear Left (G46)
012 - Electrical Fault in Circuit


En ole näiden ABS:ien kanssa paljon pelannut, joten kysymys kuuluu: Onko osan vaihdon aiheuttava vika vai pelkkä putsaus riittää? Mistä ABS-anturi tarkalleen löytyy? Onko vaihdossa mitään "käytä erikoistyökalua"-sektoriin asettuvaa työvaihetta vai sujuuko ihan perustyökaluilla?

Posted: 6.2.2007 19:32
by Pasi Häkli
Eipä noissa yleensä puhdistus auta, eli uutta anturia kehiin vaan. Ei oo edes mikään järkkykallis.
Jos haluat täysin varma olla, että vika on varmasti siinä anturissa, eikä johdoissa niin sun täytyy mitata ne anturille tulevat johdot, että ne on ehjät. Muistaakseni liitos löytyy takapenkin alta.

ABS-anturi löytyy navan juuresta(siis takapuolelta), näet sen kun otat pyörän irti ja työnnät pääsi pyöränkoteloon. Siihen tulee 2-napainen musta liitin. Yleensä se anturi on aika piukassa, eli kannattanee ottaa suorilta käsin jarrusatula ja jarrulevy irti, jonka jälkeen sopivan kokoisella lyöntituurnalla lyöt vasaralla sen irti reijästään. Siitä takanavan pyöränpultin reijästä mahtuu tuurna melko hyvin, että saat lyötyä sen anturin ulos sieltä.. Sillähän ei oo mitään väliä, kuinka monessa palasessa sen irti otat, jos uuden anturin sinne kuitenkin laitat. Hiomapaperilla sitä reikää sitten puhtaammaks. Uusi anturi on myöskin piukka menemään siihen reikään. Meillä on töissä sellanen räikkätoiminen "terä", millä se abs-anturin reikä vedetään läpi ennenkuin uutta anturia asennetaan. Ei välttämätön kuitenkaan, helpottaa takaisin asennusta kyllä huomattavasti. Se anturi itsessään on yhdellä kuusiokolopultilla kiinni. Sujuu ihan perustyökaluilla siis.