Page 1 of 1
vw golf variant sähköikkuna aukeaa itsestään
Posted: 9.4.2007 11:28
by jarse3
Eli Siis auto on vw golf gt variant 1994. Virrat laitettaessa päälle vasen takalasi aukeaa itsestään. Ihan aina näin ei käy
vaan joskus saa ajella jonkun matkaa ja sitten lasi vasta aukeaa. Kun lasin nostaa ylös niin se laskeutuu samantien uudestaan alas. Johdot on oven välistä tarkastettu ja oviverhoilu purettu, molemissa paikoissa oli piuhat ehjät.
Hyviä neuvoja otetaan vastaan että mikä vois olla vialla???
Posted: 9.4.2007 12:05
by Sami Jalonen
Nappula jumissa..?
Posted: 9.4.2007 13:49
by jarse3
Kävin kokeilemassa että irroitin takalasien katkaisijan edestä ja takaa vasemmalta. Mutta saman homman teki vaikka katkaisijat olivat pois paikoiltaan. Kaikki muut lasit toimii ihan normaalisti.
Posted: 9.4.2007 19:07
by Pasi Häkli
Niille sähkölaseille on kolmosgolffissa olemassa oma "ohjainlaitteensa". En muista, onko se kuskin oven sisällä vai missä.
Edittiä. Tais muuten olla joka ovelle omansa. Eikä ole halpoja kikkareita.
Posted: 10.4.2007 17:19
by jarse3
Nyt kun lasi laskeutu alas niin nostimen moottori (oven sisällä taka vasen) jäi naputtamaan. Eli jäi vielä laskemaan lasia vaikka se oli jo alhaalla, kenties se olis sökönä....??
Siis ne kaikkien lasien ohjainlaitteet sijaitsee kuskin ovessa?
Posted: 10.4.2007 20:40
by Pasi Häkli
Ei vaan joka ovessa on omansa.
Posted: 11.4.2007 19:30
by jarse3
Vikakoodit luettu, Ei näyttänyt mitään.
Posted: 11.4.2007 21:02
by Pasi Häkli
Sähkölasit ei kuulu vikamuistin piiriin.
Posted: 12.4.2007 8:57
by jarse3
Jees vika löyty se on se ohjainboxi sieltä oven sisältä hajalla. Kiitos hyvistä vinkeistä ja neuvoista. Nyt vaan marmoritiskiltä kysymään että mitä maksaa. Ja ei varmaan halpa ole niinkuin pasi totesi.