Page 1 of 1

Golf 3 käynnistysvaikeuksia..

Posted: 25.4.2007 23:24
by JKaunisto
Ongelmana ois seuraavanlainen tapaus: autost oli vesipumppu kajahtamas, joten en uskaltanut ajaa sillä ennen kun saisin korjaukseen, joten auto seisoi pari päivää parkkipaikalla. Lopulta kun lähdin viemään sitä korjaamolle, niin sitten olikin vika ilmenny. Startatessa kone pyöri nätisti jne, mut ei vaan lähtenyt käymään. Aina kun meinasi käynnistyä, niin tyytyikin yskäisemään pari kertaa ja sammumaan taas. Parilla starttauskerralla yskäisi ja sammui, mutta sitten 3-4 starttauksen jälkeen lähti käymään ja kävi nätisti.

Lämpimällä koneella startatessa tuosta viasta ei ole tietoakaan. Käynnistyy ja käy hienosti, mutta jos auto seisoo esim. yön yli, tai työpäivän ajan parkkiksella, niin sitä saa taas sahata käymään jonkun aikaa..joka kerta myöskin kun lopulta lähtee käymään, niin hetken aikaa tuoksahtaa bensa astetta reippaammin auton läheisyydessä.

Jos seuraavilla tiedoilla mitään tekee, niin tuosta kolopallosta on viimisen kuukauden aikana vaihdettu öljyt+kaikki muutkin nesteet, p-aine suodattimet, kaikki hihnat(jakopäästä kaikki mikä mahdollista oli vaihtaa), sekä sytytys ja venttiilit säädetty ohjearvoihin, sekä vaihdettu tulppien+puolan johdot ja virranjakajan kansi+pyörijä sieltä..ja tulpat on myös vaihdettu. Kyseinen auto on vuosimallia -97 1,8 CL yksipisteruisku, ja ajettu 235 tkm.

Toivotaas parasta että joku osais auttaa tuossa :?

Posted: 26.4.2007 7:16
by Pasi Häkli
Vois olla vaikka jäähdytinnesteen lämpötila-anturi viallinen. Ei oo kallis vaihtaa vaikka kokeeksi. Jos se luulee, että moottori on vaikka -30 asteinen niin syöttää bensaa ihan perkeleesti, eikä sen takia lähde kunnolla käymään. Ja sen takia käynnistyksen jälkeen tuoksahtaa bensa ja reilusti.
Kaverilla TDI Borassa vähän samanlaista vikaa tällä hetkellä, huono lähtemään käyntiin ja vag-comilla näytti polttoaineen lämpötilaksi jotain -15.

Tai sitten puola vetelee viimisiään. Ootko vikamuisteja päässyt lukemaan?

Posted: 26.4.2007 7:29
by Tero Paalanen
Lukaaseppa tämä... http://variantuning.com/phpbb/viewtopic.php?t=3387
Kovin oli tutun kuulooset oireet.

Posted: 27.4.2007 16:53
by JKaunisto
Vikamuisteja en oo päässy lukemaan, ja kovin oli tutun kuuloista tekstiä Uolevilta :D paitsi että tänään huomasin sellaisen homman, että käynti pätkii ihan pirusti jos tekee moottorijarrutuksen, ja myös nyt parina päivänä kun töistä olen lähtenyt, niin ei mitään ongelmia. Aurinko siis paistaa ihan koko päivän siihen duunipaikan parkkiksel, ja päivän päätteeks auto on sisältäkin ku sauna, ja ulkoa varmaan lämpimämpi.

En oo vielä kerennyt paljoa kattelemaan, mut tänään voisin ton puolan ottaa irti ja katella läpitte, kun näköjään muillakin ollu ongelmia :? Tuli mieleen myös sellanen, että voisko liittyä jotenkin tähän, kun n. viikon ajan ennenkuin vika ilmeni, sain pienen sähköiskun aina kun koskin johonkin metalliosaan autossa, ja nyt vian ilmettyä, ei tälliä tule enää mistään vaikka kuinka yrittää. Sekä myös pisti silmään että sisustan valot ovat kaikki himmentyneet, ja radiokin kuuluu hiljasena niillä äänenvoimakkuuksil mitä ennen aina olen käyttäny..että voisko olla joku astetta isompi sähkövika, mikä vaikuttaa koneenkin toimintaan?