Page 1 of 1
Ilmansuodatin(suodattimet) AZD koneessa ja pieni nykiminen
Posted: 7.5.2007 14:40
by makevw
Miten sen ilmansuodatinkotelon/moottorinpäällis muovin saa irti tuossa AZD moottorissa? Koitin katsella mutta en hoksannut mitään kiinnitys juttuja siinä äkkiseltään, onko vain nykäisemällä kiinni?
Ja toi nykiminen. tos 2000rpm/min kohalla vähä nykii aina kun sievästi kiihdyttää, sitte jos reilummalla kaasulla menee niin ei tunnu mitään. Kumma ilmiö vain liekkö ominaisuus sitten....
Auto ollu mulla nyt n. 1kk:n ed omistajan aikana on kaikki puolat vaihdettu viime talvena. Vika koodeja ei vag-com ilmoita ainakaan mitään.
Mutta eniten nyt askarruttaa toi ilmanputsarin auki saanti et sais vaihtaa sen uuteen.
Posted: 7.5.2007 15:14
by Pasi Häkli
Nykäisemällä irtoaa, se on neljällä sellasella kumikiinnikkeellä kiinni. Takana kaksi ja edessä kaksi. Ilmanputsari on siinä kotelossa kiinni ja aika monta ruuvia saat aukoa ennenkuin irtoaa.
Nykimiseen vois vaikuttaa paskanen kaasuläppä(hyvin todennäköistä) tai karstaantunut egr-venttiili.
Posted: 7.5.2007 15:21
by makevw
Kiitos kovasti, juu niitä ruuveja tuntui tosiaan olevan kovasti siinä ympärillä mitä kokeilin sormilla reunoja. Pitää sitte samalla kurkistella kaasuläppääkin samalla.
Posted: 12.5.2007 18:58
by makevw
http://galleria.baanaweb.fi/marko.lippo ... %20001.jpg
Tuollanen "ylläri" löytyi ilmanpuhdistin kotelosta..... Nyt alkaa selvitys missä on tehty toi "patentti", jos o merkkiliikkeen tekosia niin kuulemma tulee huolto miehille "huutoo" näin kaveri meinas.
edit: Ja kuulu olevan merkkiliikkeen tekosia. Siellä vaihettu viimeksi longlife huollon yhteydessä. Pitänee huomenna käydä jututtaan päällikköö siellä....Tuli ny sitte mieleen et oisko se pieni nykiminenkin saanut alkunsa tuon seurauksena.....Ja kaasuläpässäkin oli jonniverran paskaa pinnassa, ei mahottomasti mut sen verra et sormenjälki jäi sinne......pitää puhdistaa tässä kunhan kerkeää..eli lomaa odotellessa.
Posted: 14.5.2007 22:59
by makevw
No niin, tänään kävin sitten keskustelemassa huoltopäällikön kanssa asiasta. Kovasti ihmetteli hommaa. Kaiveli koneelta huolto tiedot ja sieltä löytyi suodattimen vaihdosta mallikin joka olisi ollut oikea, mutta jostain syystä siellä oli kaksi pienempää väärää suodatinta. Heti haki uuden oikean suodattimen varaosatiskiltä ja juttu jäi tutkinnan alle vielä. Ei ollu varmaa oliko kyseinen huoltomies vielä talossa töissä....(itse epäilisin että jos on päällikön ilmeisiin uskominen niin voi olla et lähtö tais tulla jos oli talossa vielä)
Posted: 15.5.2007 7:08
by Pasi Häkli
Yleensä jos autoon laitetaan vääriä osia, syy on osittain myös varaosatyöntekijöiden. Tosin asentaja sen sinne laittaa, että hänen olisi ehdottomasti täytynyt huomata että osa on väärä. Meillä osat kerätään kaikki etukäteen numeroituihin laatikoihin ja työmääräyksessä on oikean laatikon numero, mistä löytyy osat. Aika usein näitä virheitä sattuu, että on kerätty väärät osat. Mutta tosiaan, asentajan olisi tuo täytynyt huomata.
Ps. Ei noin pienestä potkuja saa mistään.