Page 1 of 1

Kauko-ohjattavankeskuslukituksen kytkeminen

Posted: 7.9.2007 11:50
by MarkusR
Laitetaanpa tännekkin kyselyä tuosta kaukolukituksen kytkemisestä.

Eli olis tuossa tarkoitus laittaa omaan autoon (passat -99 variant) kauko-ohjattava lukitus.
Ohjeita löytyy pari kappaletta, mutta niissä on hieman eroja johtojen väreissä.
Täällä on varmaan joku kytkenyt passattiin tuollaisen, jos vain sattuu muistamaan johtojen värejä/sijaintia mihin oletta kytkeneet sen ohjausboxin niin kaikki tieto olis tervetullutta.
Jotku on kuuleman laittanu niitä takaluukkuun ja toiset taas kuskin oveen kumpaan se nyt teidän mielestä olis helpoin/paras asentaa?
Vilkun johdot kyllä löydän, mutta lukitus ja avaus johdoissa oli eroja kun vertasin ohjeita.

Posted: 10.9.2007 20:09
by MarkusR
Ei PasiH viitsis töissä kattoa tuohon noita tietoja? :D

Posted: 10.9.2007 21:10
by Tero Häkli
kolmoskopassa niitä on laitettu taakse kun keskuslukon pumppu on niissä siellä, mut ei mun mielestä kyllä nelosiin... johtojen värit on ainakin eri jos on veivit tai sähkölasit, helppo se on kummiskin vaikka vaan kokeilla ja ei muutenkaan niitä eroja nää ennenku ovipahvin irti ottaa, ite siis ainakin oven sisälle ne kytkeny...

Posted: 10.9.2007 21:25
by MarkusR
Eli helpoiten vissiin löytää virtakynää käyttäen ja avainta käännellen?

Posted: 11.9.2007 0:05
by Tero Häkli
juu, ja siinä on muistaakseni miinusohjattu niinku nelosgolffeissakin

Posted: 11.12.2009 7:58
by kotka
Sitten "poropeukalolle" oltaisiin taas apua vailla..
Tarkoituksena asentaa keskuslukon kauko-ohjaus jälkikäteen IV Golfiin.
Keskuslukon ohjausyksikön paikka on tiedossa ja siellä olevat johdotukset, mutta 2 tunnin testailuhetken jälkeen asennus ei vain toiminut :twisted:
Joten: liitteenä kuva kauko-ohjainyksikön asennusoppaasta. Mitä johtoja minun pitää kytkeä ja mihin johtoihin tuonne auton alkuperäiseen keskuslukon yksikköön. Kytketäänkö ne johdot harmaaseen vai vihreän liittimen nippuun? Itse kauko-ohjainyksikkö antaa käskysignaalia, kun ohjaimesta painaa, joten rikki se ei kai ole. Asennusta tehty kaikki ovet kiinni, joten ei siinäkään pitäisi olla ongelmaa.
Ilmeisesti tarvitsen kytkeä vain (minimissään):
- virran syötön
- maan
- aukaisusignaalin
- sulkemissignaalin
- tai sitten vielä lisää maita/virtoja?
Mutta mitenkäs ne virtajohdot laitankaan? Mustan virtaan ja punaisen maahan, vai kuinka ihmeessä.
Kyllä III koppanen oli liian helppo tällaisen kytkemiseen..

Edit: Ffp:ltä löytyi jotain kokeilemisen arvoista:
-vihreä-punainen johto, pinni 24 maadoitetaan, niin pitäisi avautua ovet
-vihreä-keltainen johto, pinni 4 maadoitetaan, niin pitäisi ovien lukittua


Image

Image

Image

Posted: 25.12.2009 10:46
by kotka
Ei sitten mikään löytämäni ohje käynyt minulle, tosin aivan kohdallani normaalia..
Liekkö sitten itsekkään ihan oikein kauko-ohjainta kytkenyt, mutta toimii ainakin.
Noihin keskulukon ohjainyksikön harmaan liittimen johtoihin kytkin rinnalle tuon uuden kauko-ohjainyksikön johdot.

Kauko-ohjainyksikön punainen meni jatkuvaan virtaan. Johdossa oma sulake.
Musta arvatenkin maahan.
Keltainen ja kelta-musta maahan, laitoin haarukkalenkillä samaan maapisteeseen tuon mustan kanssa.
Ja aukaisu/sulkemisjohtot tuonne harmaan liittimen johtoihin antamaan käskysignaalit.
Valkoinen sulkee ovet, liitetty johtosarjaan, pinni numero X(väri-väri) (<-voin tarkistaa, että tulee varmasti oikea tieto)
Valko-musta avaa ovet, liitetty johtosarjaan, pinni numero X(väri-väri) (<- voin tarkistaa, että tulee varmasti oikea tieto)

Yleismittarin kanssa mittaamalla selvitetty johtojen paikat tuolta keskuslukon yksiköstä. Hieman kesti ennenkuin tajusin, että kauko-ohjain yksikö antaa auki signaalin vasta sulkemissignaalin jälkeen, eli koko ajan ei voinut vain painaa pelkkää lukitsenappulaa. Lukitus/avauskäskyt toimivat kuskin oven aukiollessakin, mutta itse ovilukko ei. Joten ennen lopullista asennusta johtojen paikat piti varmistaa ovet kiinni.
Mutta tuo ajonestonsirun siirtäminen tuohon uuteen stilettimalliseen avaimeen taisi olla koko työn vaikein osuus, miten se oikeasti saadaan irti siitä alkuperäisestä avaimesta? (Muuten kuin avaimen hajoittamalla?)
1,5 tuntia meni asennukseen kaikkineen, että ei kuitenkaan paha rasti kun ajattelee, että kaikki piti tehdä arpomalla.
Ja kelpasi kuulemma joululahjaksi ihan mainiosti tuo toimiva kauko-ohjainhommeli.