Page 1 of 1

Mootorivalo mittaristossa

Posted: 9.11.2007 17:57
by picosso
Tänään tuli kuluneeksi päivälleen vuosi siitä kun ostin käytettynä -03 vuoden Variantin ja saman päivän iltana mittaristosta tervehti minua moottorin muotoinen merkkivalo. Hyvänä puolena asiassa on se, että sain siihen ostohetkestä vuoden mittaisen takuun, mutta huonona puolena taas se, että edessä on viikonloppu ja jonkun verran työkilometrejä. Ymmärtääkseni yleisin syy ko. mittarivalon leimahtamiseen on vika happitunnistimessa.

Mitenkähän vakavasti tuohon valoon tulisi suhtautua? Voinko ajella normaalisti siihen asti kunnes löytyy huollosta aikaa, vai onko riskinä, että hajotan jotain lisää tai auto jättäää yhtäkkiä välille?

Posted: 9.11.2007 21:34
by Musti
Se on yleinen häiriövalo... Eli ei mitään vakavaa... Joku hetkellinen häiriö, joka häviää kuittaamalla vag comilla tai x määrällä virrat päälle / Pois

Posted: 9.11.2007 21:43
by Pasi Häkli
Joskus se tosiaan syttyy jostain ihan olemattomastakin viasta, eli melkeinpä nyrkkisääntönä voi pitää sitä, että jos autossa ei ole minkäänlaisia ajokäytöshäiriöitä, niin huoletta voit ajaa. Siis moottori ei nyi tai ravista, ja tuntuu muutenkin normaalille.

Valon syttymissyy täytyy tottakai selvittää, mitä nopeammin sen parempi.

Posted: 10.11.2007 13:23
by picosso
Joo moottori kyllä tuntuu käyvän ihan normaalisti, mutta ajotietokoneelta kun seurailee välitöntä kulutusta niin se antaa aika mielenkiintoisia lukemia. Tämän hetken pohjat on 80l/h ja välillä taas kulutusluvut näyttää aivan normaalilta. Taitaa olla tämä mun Passatin vastalause hallituksen päästökohtaisiin verotusaikeisiin. Se nyt vaan lähinnä huolestuttaa, ettei tule ajelulla rikottua katalysaattoria tms.

Posted: 10.11.2007 13:46
by DJDH
Ei sitä hetkellistä kulutusta juurikaan kannata seurailla, se ei kerro juuri mitään muuta kuin kaasupolkimen asennon. Seuraile mielummin vaikka keskikulutusta, se kertookin jo sitten paljon enemmän. Hetkellisen kulutuksen näytöllä kaikki 0 - 100 L/100km on normaalia.