Page 1 of 1
Digitaalinen videokamera - mikä, mistä ja millainen?
Posted: 9.5.2004 13:37
by 1500A
Neuvoja hankintaan, merkki- ja mallisuosituksia, mitä ominaisuuksia on tarpeen, mikä turhaa? Liitännät? Ym ym....
Posted: 9.5.2004 23:11
by Jarsci
Itse tilasin puolisen vuotta sitten Sonyn DVkameran TRV-22:sen ja olen kyllä ollut pirun tyytyväinen, kuvan laatu ja ominaisuudet on hyvät. Hintaa kameralle tuli n.680€ joka sisälti kantolaukun ja rahdin kotiovelle viikossa tilauksesta. Suomessa tuota mallia ei taida olla kovin monessa paikassa myynnissä, kun Sony tuo maahan vain TRV 19 ja TRV 33 malleja. Suomessa mm. Gigantti tuo itse maahan näitä "ns Sonyn välimalleja", mutta hinta onkin sitten eri juttu, kun esim tuosta mun Saksasta tilaamasta pelkästä kamerasta, ilman kantolaukkua velkovat 899€, joten suosittelen tilaamaan Euroopasta laitteen, säästää siinä aikas monta euroa.
Itse olen tilannut parin vuoden aikana Saksasta ja Luxemburgista yhteensä 5 digikameraa ja koskaan ei ole tullut vaikeuksia maksujen tai toimitusten kanssa.
Takuista sen verran, että ainakin Sonyn ja Canonin kameroilla on euroopanlaajuiset takuut, joten takuut toimii myös Suomessa.
Yksi Canonin kamera oli mulla takuuhuollossa suomessa ja hyvin meni vaikka laite oli hankittu Saksasta.
Tässä muutama linkki mistä olen kameroita tilannut ja homma on pelannut:
www.topvision.lu
www.technikdirekt.de
Posted: 10.5.2004 23:47
by kirurgi
Mulla on vuoden verran jo Sonyn DCR-TRV25 joka on ollu tosi hyvä kamera, itse TM testivoittaja mutta olihan se auka kallis n.1300 muistaakseni?!
Posted: 22.5.2004 17:52
by MarkusK
Nyt tuli kotiin Expertin ja Teknisten mainokset. Niissä oli
Sonyn uusi digivideokamera, jolla tallennus tapahtuu suoraan DVD-R/RW levylle. Hintaa oli n.1200e ja kaupanpäälle tuli Sonyn DVD-soitin. Jostain Saksasta tilaamalla saa varmaan halvemmalla. Tuollainen voisi olla ihan kätevä.
Edit:
Saksasta halvin 799,90e.
Posted: 24.5.2004 7:53
by Kale
Siinä vaan käytettiin pieniä 8cm dvd-aihioita. Mikähän mahtaa olla niiden saatavuus taikka hinta. Mielellään sitten vielä rw:nä.
Ainakin verkkokaupassa näyttäisivät olevan hintavia ja harvinaisia:
Maxell DVD-R 30min media, 8cm, 5 kpl. . Näytä tilaustuote 50.90 €
Posted: 24.5.2004 8:45
by mla
8cm DVD-R levyt ovat melko harvinaisia, mutta saa niitä Saksasta tilaamalla alk. 1,6€/kpl. Toimituskulut päälle 10€/30kg.
-RW levyt 8cm kokoisina ovat kuitenkin vielä harvinaisempia.
Edit: Suomen hinnat tuplaa (verrattuna vaikka Saksaan) Teoston ryöstömaksut. Teoston määräämien sääntöjen mukaanhan kerralla saisi tilata vain 30kpl levyjä ulkomailta Suomeen, mutta Tullilla ei ole mitään säädöksiä millä estää kansalaisia tuomasta suurempiakin määriä kerralla ainakaan postitse tilattuna - suuremmista eristä pitäisi itse vapaaehtoisesti maksaa Teostolle maksu - jopa silloinkin kun kuvaat omaa materiaalia levyille

Posted: 24.5.2004 17:10
by MarkusK
Katos vaan, empä huomannutkaan että se olikin noilla pikkulevyillä toimiva.