Page 1 of 1
Suositelkaa autonpesuaineita ja vahoja
Posted: 7.6.2004 19:56
by Ari-Matti Aho
Nyt kun taas ajattelin ottaa itseäni niskasta kiinni ja alkaa pesemään auton käsin niin kertokaa millä pesuaineella pesette auton?
Edit: Ja millä vahalla vahaatte auton?
Posted: 7.6.2004 20:19
by Mikemaster
Itse käytin autoni maalipinnan käsittelyssä (kovavahaus). Kerta vuodessa riittää ko. hommaan. Tämän jälkeen ei tarvitse mitään erikoisia pesuaineita tai vahoja. Pelkkä autoshampoo riittää. Suosittelen. Itse maksoin käsittelystä 100€.
Posted: 7.6.2004 21:02
by turpo kiisseli
Oikeestaan mitä tahansa missä on teflonia seassa.
Olen jotenkin perverssi sen teflonin perään...
Vahauksessa alle Carlake
ja päälle joko teflon vahaa tai esim. High Glossia
... MUTTA !
Miten ootte poijaat noi mustat kylkilistat, helmat jne hoidelleet...
Vaha kun helposti sotkee kaikki paikat eikä irtoo muulla kuin taltalla ???
Posted: 7.6.2004 22:12
by J.N
turpo kieseli: Mustavahaa.
Posted: 8.6.2004 8:23
by Mika Viinikka
mä käytän kaverilta hommattua vahaa mitä ei kaupasta saa. pirun hyvää ja auto kiiltää. jos vahauksen aikana tulee vahaa mustiin listoihin niin kosteella pyyhkeelläkin saa sen pois. niin ja yleensä käytän korrekin pesuainetta
Posted: 8.6.2004 10:22
by Kale
Täähän on menny vahakeskusteluksi vaikka pesuaineita kysyttiin. Itte olen käyttänyt korrekin pesuainetta viime kerrat. Vissiin huonoa ainetta kun auto jo parin päivän päästä ihan likainen
Volkkareissa en ole vahaillut mustia muoviosia kun ne tuntuvat säilyttävän kiiltonsa toisin kuin vanhoissa japseissa ja opeleissa. Mustiin osiin lipsahtanut vaha lähtee kostealla pyyhkeällä tai kuivuttuaan kuulemma hammastahnalla ?!?
Posted: 8.6.2004 11:16
by Ari-Matti Aho
No muutetaan otsikkoa...
Posted: 8.6.2004 14:09
by iHuichée!
Turtle Waxin punaisessa pullossa myytävä hotwax-pesuvaha jossa on liuotinta seassa. jos peset auuton suht puhtaaksi muulla aineella, ja sen jälkeen kys. aineella, tulee olevinaan puhtaasta autosta vielä sieni ihan mustaksi.. eikä maksa paljoo..

ainut miinus on se että sieni on parin pesun jälkeen vaihtokunnossa kun on niin musta.. kertapesulla 4vkon vahasuoja, mainostaa pullon kyljessä..
Edit: Se olikin turtle wax eikä Korrek.
Posted: 8.6.2004 14:19
by Mikkis
(Kesä) pesuun Glymin bodywork shampoo conditioner! Reilun vuoden olen pärjännyt pelkällä Glymin punaisella (3xvahattu), parin viikon sisään pitää varmaan kokeilla punainen+kulta -yhdistelmää (kesäkiilto you know

)...ja sit sama vielä syksyllä ennen lumien tuloa

Posted: 8.6.2004 14:53
by turpo kiisseli
... aiempaan viitaten...
se musta vaha on jotain ukko sarvipään keksintöjä !
Sottaa kaikki paikat eikä irtoo kirveelläkään ja lisäksi muuttuu n. 3:ssa päivässä harmaaksi....
EI kiitos !
Posted: 8.6.2004 17:09
by Pasi
Vahat saa listoista yms parhaiten Glymin Bumper Care:lla.
Posted: 9.6.2004 21:34
by jyrki
glymin puna-kulta yhdistelmällä tulee kyllä sika puhdas. Se kultanen kannattaa kuulemma jättää yön ajaksi ja kiillotta vasta sitten pois!!!????
Posted: 13.6.2004 23:48
by mako
Jep, kyl se glymin punainen+kulta toimii tosi hyvin; pesu -> kuivaus säämiskällä ja kunnolla -> pun. glym -> kult. glym -> yön yli kuivumaan talliin ja aamulla 'pölyt' pois, sit tarvittaessa pesu glymin shampoolla... ja kyllä kiiltää!

Posted: 16.6.2004 15:19
by Hamu
Kehuin jo joskus aiemmin vastaavassa kyselyssä noita Glymin vahoja - mutta sitten: löysin tähän astisesti täysin ylivoimaiset vahat - PRESTA!
Niitä ei myydä yksityisille, vaan ainoastaan 'kiillottamoille'. On kyllä semmonen vaha, että ei Glymillä ole mitään jakoa sen rinnalla
Ensinnäkin myllytettäessä Prestan vahoista ei lähde läheskään niin paljon "mujua" kuin Glymeistä. Toiseksi, Prestan vahat EIVÄT jätä kumiosia vitivalkoisiksi ja lähtee sitä paitsi tosi helposti pois. Ja kolmanneksi, ne varsinaiset vahat on jotain ns. kaksikomponenttivahoja eli ensin levitetään eka litku ja heti perään toinen litku, annetaan kuivua ja tarvittaessa toistetaan...Eli periaate sama kuin Glymin puna-kultavahaus... Mutta jälki on aivan toista luokkaa.
Ja mikä oli musta tärkeintä: Prestan vahat kestävät ja säilyttävät kiillon huomattavasti pidempään kuin Glymin vahat (siis kun käyttää oikeita pesuaineita).
Itse en uskonut ennen kuin kokeilin
Loistavaa

Posted: 16.6.2004 15:38
by Ari-Matti Aho
No niitähän pitäis saada jostain hommattua. Ostan heti jos joltain saa niitä...
Posted: 16.6.2004 21:21
by Mikkis
Kyllä tota PRESTAA pitäis saada tarvikeliikkeestäkin, ainakin maahantuojan kotisivujen mukaan:
http://www.verkonpunojat.net/presta
"Presta™ -tuotteita on saatavana maalipinnan viimeistelyyn erikoistuneissa automaalimyymälöissä, tarvikeliikkeissä ja auto-liikkeissä kaikkialla maailmassa."
Posted: 18.6.2004 8:31
by Hamu
Mikkis wrote:Kyllä tota PRESTAA pitäis saada tarvikeliikkeestäkin, ainakin maahantuojan kotisivujen mukaan:
http://www.verkonpunojat.net/presta
"Presta™ -tuotteita on saatavana maalipinnan viimeistelyyn erikoistuneissa automaalimyymälöissä, tarvikeliikkeissä ja auto-liikkeissä kaikkialla maailmassa."
Niinpä näkyy...mmm...olen ehkä sitten ymmärtänyt väärin
Mutta sehän on vain positiivista, että niitä myydään suoraan kuluttajillekin. Hinta on kuitenkin aikaste korkea...ainakin minun mielestä...reilusti kalliimpaa litrahinnoilta, kuin Glymit...Mutta hyvästähän kannattaa maksaa

Posted: 20.6.2004 21:10
by Mikkis
No nyt on sitten vihdoinkin Glymin puna-kulta yhdistelmä pinnassa
Tässä viikonlopun resepti ("työn" osuus noin 5 tuntia):
pe-ilta: auton käsinpesu liuotinpesuaineella ja kuivaus säämiskällä
la-aamu: glymin punainen pintaan (antaa kuivaa hyvin!) + kiillotus
la-iltapäivä: glymin kultainen pintaan
su-aamu: kiillotus
Auto siis tietty sisällä tallissa koko vahausoperaation ajan. Ja kyllä kiiltää
Sellainen vinkki vaan porukoille (jos siis et ole käyttänyt kultaista aikaisemmin) eli sitä ei todellakaan kannata laittaa "paksua kerrosta". Itse annoin mennä aika surutta ja huomasi kiillottaessa, että oli tullut laitettua liian paljon...Se vähän hämää, kun aine on sellaista litkua niin sitä vetelee aika surutta. Sai jopa kiillottaessa mukavasti pienen hien pintaan, mikä erittäin poikkeuksellista käytettäessä glymin tuotteita

Mutta tasainen ohut kerros niin avot!
Posted: 22.5.2005 20:45
by Taajuus
Korrekin Kestovaha. Löytyy joka (s)hellin hyllystä, sininen purkki ilman sen kummempia tv-shop hehkutuksia. Taisi saada jonkun autolehden testissä melko murskavoiton muihin testattuihin vahoihin nähden, ja oikein hyvää jälkeähän tuolla tuli kun viime viikolla vahailin ->
click
Vahat ja pesuaineet
Posted: 24.5.2005 14:25
by Tombba
Mikkiksen kanssa samoilla linjoilla noiden pesuaineiden ja vahojen suhteen.... meikku hommas tollasen flex:in koneen tohon vaha puuhaan ja on muuten aika ehdoton peli sekä vahaa levitettäessa että myöskin kiillottaessa; ja eikä mee kovin kauan ko. projektiin aikaa...
