Passatin akun luona asuu vesi!!

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
pete78
Posts: 129
Joined: 12.12.2005 19:50
Location: Taivalkoski

Passatin akun luona asuu vesi!!

Post by pete78 »

Eli ongelma ilmeni tänään tuossa kun pikkaisen yritin painaa kaasua, 170km/h paikkeilla alkoi tulla vettä niin piru... konepellin alta kuskin puolelta pitkin kylkeä.. Siinä auto sitten parkkiin ja tutkailemaan että paljonkohan tuo homma tuli maksamaan.. kaikki nesteet yläpinnassa, missään ei vuotoja mutta moottorin ja tuulilasin välissä oleva lokero (jossa akut ja muitakin tärkeän näköisiä laatikoita ja johtoja) puolillaan vettä (maistelemalla selvisi) Sitä aloin tässä kyselemään että missäköhän tuossa on sellainen paikka mistä sen veden kuuluisi valua pois tuolta lokerosta koska sinnehän se ei kuulu?? (ilmeisesti on jokin poistoreikä tukossa tai jotain)
Tuulilasiltahan se sinne pääsee suoraan valumaan mutta ei se sinne saa pesää tehdä..
Kyseessä 2.8 v6 -98 passatti 3b..

Kiitoksia jo etukäteen..
User avatar
Micco
VCF Member
Posts: 1561
Joined: 10.5.2005 22:20
Location: Joensuu

Post by Micco »

Akkutelineen alla on yksi poistoreikä, ja tehostimen alla kuskin puolella toinen. Kannattaa samalla tarkistaa, ettei ole sisällä mattojen alta lattia märkänä. Hyvä on tuuri, jos ei ole noin paljolla vedellä sisään mistään tullut.
Uncle Hank Fan Club

T5 Multivan 4motion, Homewrecker E30 ikuisuusrojekti ja taloudessa myös 3c Passat variant 2.0fsi 4motion sportline
User avatar
Pia
VCF Member
Posts: 2904
Joined: 2.8.2006 20:19
Location: Kauhava

Post by Pia »

Micco wrote:Akkutelineen alla on yksi poistoreikä, ja tehostimen alla kuskin puolella toinen. Kannattaa samalla tarkistaa, ettei ole sisällä mattojen alta lattia märkänä. Hyvä on tuuri, jos ei ole noin paljolla vedellä sisään mistään tullut.
Joo mulla tuli vanhassa autossa vedet sisälle, 2cm vettä kuskin puolella edessä että takana. Koivunlehdet oli tukkinu reiän.
Uncle Hank Fan Club

VinkuWaunu -06 1.9 TDI Trendline BKC Mikä viheltäen tulee, se vinkuen menee.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Ottakaa ne kumilärpäkkeet sieltä kokonaan pois niin ei tukkeudu niin helposti.
Tästä on muuten olemassa ihan virallinen kampanja vieläkin voimassa joissakin autoissa. A4 ja Passat.
Sitä jarrutehostimen alta löytyvää ei saa pois kun sieltä menee yks letku kanssa. Mutta sieltä akun alta kannattaa ottaa pois.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
Post Reply