Page 1 of 1

Huoltoasemat

Posted: 3.8.2008 20:09
by jmr
Mitäs mieltä olette huoltoasemien nykysuuntauksesta?

Nehän ovat muuttuneet olut- ja sipsikaupoiksi. Lisäksi yksi tuttu alan yrittäjä kertoi että eräs keltavihreällä logolla varustettu ketju perustaa aseman hyvälle paikalle vanhojen asemien viereen ja toimii 2 vuotta vaikka tappiolla, kunnes muut alueen yrittäjät joutuvat luovuttamaan. Usein joukossa on niitä aitoja oikeita täyden palvelun huoltoasemiakin (huoltaa myös autoja).

Syyllistyin tänään kaksi kertaa pysähtymään keltavihreän logolla varustetun tolpan juuressa, syömässä ja toisen kerran tyhjennyksellä, mutta on useammankin kerran tullut mietittyä että jos kaikki tukevat vain yhtä huoltoasemaketjua, niin muut voivat olla kohta konkurssin partaalla.

Millä huoltamoilla yleensä pysähdyt?

Posted: 3.8.2008 20:25
by AjH
No ei ainakaan Pirkanmaalla tämä nimeltämainitsematon ketju (jos oikein ymmärsin), ainakaan bensan hinnalla, polje yhtään. Ennemmin kalleimpia tolppahintoja pitävät :roll:

Ja taktiikkana ennemmin on ollut pari asemaa ulkoreunoilla ja nyt eräiden ostojen myötä sitten myös koko kylä täynnä samoja liikennemyymälöitä.

Ei sinänsä haittaa jos ei vaan kilpailu lopu, mutta sehän sitten hinnoista selviää. ja toisaalta jos kate kasvaa liiaksi niin kyllä niitä yrittäjiä taas ilmaantuu.

Posted: 3.8.2008 20:42
by jmr
Eihän sitä bensan myynnillä katetta tehdä vaan sitä varten on ne oluttarjoukset, sipsit ja muut. Ko. ketjusta on saanut ne tuoreimmat sämpylät ja siksi olen niille asemille pysähtynyt, en tankkaamaan. Tankkaan yleensä teboililla, alennuskortin takia.

Posted: 3.8.2008 20:46
by enska
Jos sattuu nurkilla liikkumaan, niin kannattaa käydä tutustumassa Ruotsinkylän Gulf-baariin;)

http://www.hs.fi/matkailu/artikkeli/Aik ... SI1YO02jb7

http://www.kolumbus.fi/tmi.sami.lassila/

Posted: 3.8.2008 20:55
by Musti
Nesteen asemia tulee käytettyä... Henkilöautolla ja työkoneilla

Posted: 3.8.2008 21:10
by DJDH
enska wrote: Ruotsinkylän Gulf-baariin;)
Pari kertaa viikossa käyn siinä naapurissa, muuten koskaan ole tien toiselle puolelle eksynyt. Josko sitten huomenna olis pieni kahvitauko siinä poikaa.


Normaalisti tulee kyllä työn takia poikettua aika usein niillä parjatuilla aapiskirjaimilla, niiden jakeluita kun saa ajella. Periaatteena on kyllä jo monen monta vuotta ollut että kyllä niitä paikallisiakin yrittäjiä pitää edes vähän sponssata vaikka sitten ostamalla jäätelöä, tms. Firman autot tankataan teboililla kortin takia ja nekin teboilit on yleesä kylmäasemia, koska niissä on yleensä hivenen halvemmat hinnat. Oma auto sitten milloin missäkin, Kotkassa useimmiten shellillä tai nesteellä. Reissuilla tankataan kuski siellä mistä saa lekkamiesalennukset.

Posted: 3.8.2008 21:38
by Sami Mäkinen
Omalla autolla käyn aina ABC! perheburgerihelveteissä :twisted: tai ST1sellä ja Tehtaan autoihin tankataan teboilin laadukasta menovettä

Posted: 3.8.2008 21:42
by jmr
Tässä keskustelua odotellessani kävin kolmannen kerran tänään aapiskirjain-asemalla hakemassa hesestä pari kanasalaattia. Pahinta on se että monet muut asemat eivät pysty tarjoamaan riittävästi vastusta tälle isolle ketjulle, joka valtaa koko maan. Se tuttu yrittäjäkin laittaa viikonloppuisin liikkeen kiinni klo 21.

Posted: 3.8.2008 21:50
by Basu
Yleensä tulee tankattua siellä missä on hinnat halvimmasta päästä (kylymäasemat) etu (Seo, ST1, Teboil, S-bonus, Ykkösbonus, Plussa) -korttien jälkeen.

Jos kahvia/pientä naposteltavaa tekee joskus mieli järkevään aikaan (ennen 22.00) niin tulee juotua paikallisella Nesteellä, muulloin sitten jossain paikassa mikä on auki (Shellit 24h) ja lähellä.

Posted: 3.8.2008 21:50
by miihkali
Kuopion ykkösasema on ehdottomasti Männistön Teboil! Siellä huolletaan vielä autojakin ja muutenkin siellä on vielä sitä jotain mitä oikealla huoltoasemalla pitää ollakki. Palvelu pelaa ja jos menee aamusta, niin kannattaa hörpätä munkkikaffet, on nimittäin aivan kuningashyvät!!

Posted: 3.8.2008 22:59
by Jari P
jmr wrote:Tässä keskustelua odotellessani kävin kolmannen kerran tänään aapiskirjain-asemalla hakemassa hesestä pari kanasalaattia. Pahinta on se että monet muut asemat eivät pysty tarjoamaan riittävästi vastusta tälle isolle ketjulle, joka valtaa koko maan. Se tuttu yrittäjäkin laittaa viikonloppuisin liikkeen kiinni klo 21.
Helmisimpukka-ketju saattaisi olla yrittämässä samoille apajille. Ko. ketjuhan siirtyi restel oy:n omistukseen jokin aika sitten. Olikohan porvoo mihin ollaan vissiin jo rakentamassa isompaa huoltsikkaa.

Posted: 3.8.2008 23:27
by vourmotion
enska wrote:Jos sattuu nurkilla liikkumaan, niin kannattaa käydä tutustumassa Ruotsinkylän Gulf-baariin;)

http://www.hs.fi/matkailu/artikkeli/Aik ... SI1YO02jb7

http://www.kolumbus.fi/tmi.sami.lassila/
+

Hieno paikka. Aika todellakin pysähtyy! :D
Tullu useamman kerran käytyä työ keikoilla kun sinne suunnalle sattuu.
Siinä ajatus siirtyy ajassa taaksepäin, aikaan jolloin isäni veljineen pitivät Gulf huoltamoa. Tosin itte olin sillo niin skidi että muistot mahtuu sormin luettavaksi. :?: Vanhoista kuvista tietty voi prepata...
Ja onhan ne vanhat rekvisiitat tallella, kunhan ehtii ne saa arvoisensa paikan.

Posted: 3.8.2008 23:30
by vourmotion
Ps ei ne ihan niin tuoreita joka asemalla ole kuin luulis. nimittäin sämpylät, salaatit yms einekset.
missä lie tehdään, kuskataan inex:ille espoon kiloon, sieltä yöllä ympäri suomen, aamulla jakoon ja aamupäivällä vitriiniin.... Eli ainaski par päivää vanhaa.... En syö, en käytä, kuin äärimmäisessä pakossa.

Posted: 4.8.2008 8:57
by Petri M
Auto tulee tankattua useimmiten Vantaan Metsolan NEX asemalla kun se tuossa nurkalla on
ja hintakin tuntuu olevan yleensä lähes järjissään.
Työkalut tankataan Nesteen asemilla kun kortit on sinne.
Onhan toi NEX Nesteen omistuksessa mutta ei D-kortti siellä kuitenkaan kelpaa.
Reissussa taas tulee tankattua ja syötyä usein juuri ABC.llä,
lähinnä siksi että panostavat myös gluteenittomien tuotteiden myyntiin.
Tytöllä kun on aika tiukat ruokavaliot...

Posted: 4.8.2008 12:17
by jmr
Lahden seudulla kiitosta ansaitsee Kivimaan Neste (mm. hyvä TI-halli ja palveleva henkilökunta). Kerran lainasivat pulttikonettakin hallin ovelta pikaisesti, mihin toinen huoltoasema ei suostunut. Lisäksi siellä oli viimeksi mukavasti ruskettunut kiva kesätyttö kassalla :D

Posted: 4.8.2008 15:00
by jiisimula
Treellä tulee tankattua melkein 100% Ratinan Shellillä. Hyvä palvelu, ja sopivasti lähellä itseä tuo asema.

ABC:t ainakin omaan makuun niin isoja, ettei ole omaan makuun. Kaupan puolta tulee käytettyä sillon tällöin. En montaa kertaa tankannut.

Posted: 4.8.2008 15:15
by konsen
Porvooseenpa hyvinkin on tulossa isohko Shell Simpukka.

Siellä tankataan, mistä halvimmalla saadaan. Porvoossa on ehkä Suomen kalleinta ainetta, joten viikonloppureissuista pyritään palaamaan täydellä tankilla. Aina se ei kuitenkaan riitä ja tällöin S-ryhmän huoltamot jyrää alennuksilla halvimmaksi, vaikka mittarihinta olisikin kalliimpi. Jos Tuusulan tai Korson suunnalla tulee liikuttua, niin aina täytetään tankki. On se halpaa!

Tampereen seudulla löytyy vielä palveleva asema Nokialta Turuntien Shell. Siellä ravitaan kuskit aitoon rahtarityyliin ja autolle saa huoltoa tai vaikka käsinpesun ja vahauksen.

Vähän surettaa tuo Ratinan Shellin tuleva kohtalo, jos ostosparatiisia ruvetaan rakentamaan.

Posted: 4.8.2008 15:21
by jiisimula
Vähän surettaa tuo Ratinan Shellin tuleva kohtalo, jos ostosparatiisia ruvetaan rakentamaan.
Ei liene enää jos.. vaan kun. Ikävää tosiaan. Alue kokee lievää muutosta lähivuosina. Katsotaan harmittaako itseä kunnei tuolta asuntoa ostanut..

Posted: 4.8.2008 17:24
by Section6
Aakkosia olen karttanut kuin ruttoa. Kauheasti ihmisiä aina ja kahvi kuin myrkkyä. Rahtarina tulee käytyä pienemmillä rahtirasteilla ja tankannutkin olen tähän mennessä Nesteen kylmäasemilta hetiedun takia. Nyt tulee puolessa kuussa muutto pienelle kylälle ja siellä aakkosten kylmäasemalla on samanhintaista kuin muillakin kylän asemilla joten sinne siirrytään keskittämisen takia. Kuopion seudulla Sorsasalon Neste ja Vuorelan Teboil on ansainneet kannuksensa kantapaikaksi.

Posted: 4.8.2008 18:15
by jh79
jmr wrote: Lisäksi siellä oli viimeksi mukavasti ruskettunut kiva kesätyttö kassalla :D
Heh, pitääpä laittaa mieleen kun siellä tulen loppuviikosta käymään :lol:

Posted: 4.8.2008 20:19
by KakePro
Harvoin tulee itse aakkos asemilla poikkeiltuu. Sillon käyn kun en jaksa tai kerkee kertakaikkiaan lähtee kaupunkin toiselle laidalle prismaa, alias perhemarket helvettiin hakemaan pikkusii ostoksiani. Tankkaamas en käy kyseises ketjus juur ikinä. Käyn aina tossa A24:sessa, se kun on tuossa 150 metrin päässä ja käytännössä jokaisen matkan varrella. Taitaa muuten olla aakkos marketin ja A24:n löpöt samasta paikasta. Nesteeltä meinaa.

Nyky "huolto" asemista sen verran että on se ...kele kun ei edes meinaa lamppujakaan autoon enään saada. Saatika sytytystulppaa ruohonleikkuriin. Kyllä ennen vaan sai :cry:

Posted: 4.8.2008 21:36
by Section6
^Eikös aakkosilla ole samaa kuin ST1 eli Essoa? Tai näin olen kuvitellut, joskushan ajat sitten esim Iisalmen Marjahaassa oli Shellin tunnuksetkin.

Posted: 4.8.2008 21:48
by KakePro
Section6 wrote:^Eikös aakkosilla ole samaa kuin ST1 eli Essoa? Tai näin olen kuvitellut, joskushan ajat sitten esim Iisalmen Marjahaassa oli Shellin tunnuksetkin.
Juu tosiaankin tuossa lähi kylässä luvialla vaihtua ledaarinen Esso parlametti ST1 pullapuodiksi juurikin joitain päiviä sitten. Taitaa tosiaan nuo ns. vanhankansan tunnetuimmat merkit vaihtua näihin nykyisiin prändeihin...muistuupa mieleen tuolta -90 luvulta Finoil huoltoasemat näin ohimennen. Sehän tais vallan muuttua Neste lipun alle.

Posted: 4.8.2008 22:05
by AjH
konsen wrote: Tampereen seudulla löytyy vielä palveleva asema Nokialta Turuntien Shell. Siellä ravitaan kuskit aitoon rahtarityyliin ja autolle saa huoltoa tai vaikka käsinpesun ja vahauksen.
Toinenkin erittäin palveleva asema, Shell sekin, on (oli?) Hauholla. Tankkauskin onnistui pistooliin koskematta.
Mutta molempia näitä asemia yhdistää myös bensan hinnassa ainakin pääsääntöisesti 5-10cent ekstraa, valitettavasti.
Ei pysty näillä tuloilla hyvästäkään palvelusta noin "paljoa" maksamaan.

Posted: 4.8.2008 22:06
by Sami Mäkinen
Eikös aakkoset ketju ota sieltä mistä halvimmalla aina saa, ennenhän ne oli shellejä... ja Essohan myytiin ST1 ketjulle... Teboil kuulemma tuottaa venäjältä (tiedä sitten totuutta)

Posted: 4.8.2008 22:13
by AjH
Teboilin lapuissa ainakin on joku Luk.

Tampereella on Essoja muuttunut ABC ketjun merkkeihin ainakin parit. Eikös siinä ollut joku jakokauppa osasta Esson asemista.

Posted: 4.8.2008 22:32
by KakePro
AjH wrote:Teboilin lapuissa ainakin on joku Luk.

Tampereella on Essoja muuttunut ABC ketjun merkkeihin ainakin parit. Eikös siinä ollut joku jakokauppa osasta Esson asemista.
jepulis eli Lukoil, entinen conoco. Edesmenneelle JET-ketjulle tuo conoco toimitti lientä. En tiedä mistä se oli peräisin, mutta tuntui kuin ajaisi venäjän gasoilla. Edullista se oli kyllä. Mikäs vuosi se ny oli (200?) kun jetillä makso 0.99€/litra 95E:tä. Olispa riisselikin 0.65€/litra niinko silloin.

Posted: 7.8.2008 14:22
by Petri M
Sami Mäkinen wrote:Eikös aakkoset ketju ota sieltä mistä halvimmalla aina saa, ennenhän ne oli shellejä... ja Essohan myytiin ST1 ketjulle...
Essohan myytiin ABC:lle joka valkkas parhaat päältä ja myi omaan tarkoitukseensa sopimattomat
asemat ST1 ketjulle. Kaikki Essot poistuu katukuvasta viimeistään vuonna 2009.
ABC ostaa ainakin Nesteeltä ja Shelliltä polttoainetta.