Page 1 of 1

1,9td Passat kaasupoljin jumittaa

Posted: 30.9.2008 8:40
by konsen
Ja lisää tekniikkamurheita luvassa.

Viileinä aamuina kaasupoljin tai vaijeri tai joku kaasun osa on todella pahasti jumissa. Ilmiö liittyy kylmyyteen, mutta ei vaadi pakkasta. Voimaa käyttämällä kaasussa tuntuu joustoa, eli ehkä jumi ei ole aivan lähellä poljinta ja vaijeri pääsee venymään. Pumppaamalla ja hieman voimaa käyttämällä kaasu irtoaa, jonka jälkeen toimii normaalisti.

Auto on allekirjoituksen mukainen umpikeulka. Olisiko arvon palstalaisilla vinkkiä jumin aiheuttajasta ja parannuksesta tähän ongelmaan? Onko tämä nyt näitä kaasariongelmia, vai olisiko syyllinen jumiva vaijeri?

Posted: 1.10.2008 2:45
by KakePro
Öljyä reippaasti vaan, taikka kokonaan uusi vaijeri. Voipi olla että on vaijerin kuoren sisältä se muovinen "sukka" kulunut puhki ja itse vaijeri takertelee siihen kuoressa olevaan metalliin.

Hyvin ölppää siihen ensisijaisesti niin jopas auttaa. Ja kaikki palautusjousetkin on hyvä tarkastaa samalla.