Page 1 of 1
Helmiäisväripinta kaipais pientä korjauspaikkausta...
Posted: 6.3.2009 16:25
by Satelite
Tänään autosta pahimpia pestessä tuli huomattua että kuskin puolella siinä oven listan vieressä on pienesti lähtenyt maalia pois pellille asti... hiekkaa tai jotain kait lentäny just siihen kohti mihin ovi tulee kiinni elikkä pellin päässä ihan pientä kukintoa. Hiomalla tuo lähtee mutta mites korjausmaali. Ei viittis pasuunaan mitään litran purkkia ostaa helmiäistä (black pearl) yhden noin 1 sentin leveän ja noin 5cm korkean korjattavan kohdan takia. Lakkana kait menee mitä saa autotarvikeliikkeistä mut mites pohjamaali et sais sävy sävyyn ton korjattua? Huomenna meen vw:ltä kait kyselee tota mut tietäiskö joku täällä että korjaako tommosen hiomalla ja niillä korjaussarjoilla missä tulee se pensseli mukana+lakka päälle vai miten homma kannattais tehdä?

Posted: 7.3.2009 12:19
by Pasi Häkli
Hyväähän siitä ei saa kuin maalauttamalla se ovi ammattilaisella. Mutta on noi merkkiliikkeen tiskiltä ostettavat maalikynätkin ihan ok. Eikä oo kalliita. Oliko se maalikynä jotain 6 euron luokkaa. Sarjassa tulee lakkakin mukana, en muista mitä se sit maksaa, ei kaiketi paljoa.
Posted: 7.3.2009 12:41
by Leroy
8 € maksoi se "kynsilakkatuubi" merkkiliikkeessä, samaan hintaan tulee se paketissa oleva lakka. Ei sillä kyllä viitsi kovin isoja alueita alkaa pensselöimään, ketuiksi menee...esim. Tuo eka postissa mainittuun 1cm x 5cm kokoiseen alueeseen ei toimi. Kiveniskemiin yms. hyvä.
Posted: 7.3.2009 14:59
by Satelite
Leroy wrote:8 € maksoi se "kynsilakkatuubi" merkkiliikkeessä, samaan hintaan tulee se paketissa oleva lakka. Ei sillä kyllä viitsi kovin isoja alueita alkaa pensselöimään, ketuiksi menee...esim. Tuo eka postissa mainittuun 1cm x 5cm kokoiseen alueeseen ei toimi. Kiveniskemiin yms. hyvä.
Kuhan maalauskelit tulee niin pitää tuo siistiä ja maalata... ei tuo periaatteessa niin iso alue ole mutta sellaisessa paikassa tuo on että ei kyllä kannata rueta maalarille viemään. Pitänee hommata tuollainen ja lakka.
Tuo kohta ei ole siis siinä ovessa vaan siinä "vastapuolella" ei kuitenkaan listan alle mene että helppo paikka onneksi laittaa kondikseen.
