Page 1 of 1
					
				Tuontiauton takuu?
				Posted: 13.6.2009 23:17
				by Por
				Tuli tuossa mieleen kun appiukon kans jutusteltiin autoista ja kierrettiin ja kateltiin autoja siinä niin löydettiin pieni ehkä ruosteenalku passatista kuskinpuolen ovien välisestä pilarista.
Onkos kenelläkään tietoa minkälainen kori/ruoste/yms takuu noissa on jos auto on tuotu Saksasta -08 syksyllä ja mihin paikkaan kannattaa ottaa yhteyttä jos jonkinlaista asiaa on?
Ei paha rasti korjata ite jos se edes on ruostetta mutta ajatus oli mielenkiintoinen.
			 
			
					
				Re: Tuontiauton takuu?
				Posted: 14.6.2009 0:06
				by Satelite
				Por wrote:Tuli tuossa mieleen kun appiukon kans jutusteltiin autoista ja kierrettiin ja kateltiin autoja siinä niin löydettiin pieni ehkä ruosteenalku passatista kuskinpuolen ovien välisestä pilarista.
Onkos kenelläkään tietoa minkälainen kori/ruoste/yms takuu noissa on jos auto on tuotu Saksasta -08 syksyllä ja mihin paikkaan kannattaa ottaa yhteyttä jos jonkinlaista asiaa on?
Ei paha rasti korjata ite jos se edes on ruostetta mutta ajatus oli mielenkiintoinen.
Itsellä -98 sedanista myös kummatkin palkit alapäästään kukkivat niin pitäis jotenkin saada listat pois ja maalattua... Mites ne muovit lähtis eestä pois? 

 
			 
			
					
				
				Posted: 14.6.2009 1:31
				by Tero Häkli
				^^ei ruosteelle taida olla minkäänmoista takuuta, olisko ainoo merkin oma puhkiruostumistakuu, mikä tuskin korvaa muutakun siinä tapauksessa jos sisältäpäin pelki alkanu ruostumaan 

 
			 
			
					
				
				Posted: 14.6.2009 1:45
				by Por
				Tero Häkli wrote:^^ei ruosteelle taida olla minkäänmoista takuuta, olisko ainoo merkin oma puhkiruostumistakuu, mikä tuskin korvaa muutakun siinä tapauksessa jos sisältäpäin pelki alkanu ruostumaan 

 
Siis juurikin näin näytti tapahtuvan. Ei mitään ulkoisia iskeymiä/naarmuja. Näytti pientä kuplimista olevan, mistä muualtakaan se voisi tulla kuin sisältäpäin? Ainoa ehkä mistä voisi tulla kun se on siinä palkin alalaidassa niin listan alta.
 
			 
			
					
				
				Posted: 14.6.2009 2:44
				by Tero Häkli
				tarkottaa metallin sisältä =) aika harvassa on ne tapaukset... vie maalarin vilkastavaks että olisko maalailtu joskus ?
			 
			
					
				
				Posted: 14.6.2009 10:40
				by Sami Jalonen
				Aika perus paikka alkaa ruostumaan toi tolppien väli, omasta on kans alkanu ruskettumaan. Jotenki kerää paskaa siihen tosi paljon.