Page 1 of 1
Tummennuskalvon hankintaa?
Posted: 7.11.2009 12:00
by kotka
Hei
Ahkerat netin käyttäjät, tarjotkaa apua..
Pitäisi saada hankittua hyvälaatuista kalvoa, mutta onko osoitteita josta saisi tilattua?
Pari sivua olen itse löytänyt, mutta lisää vaihtoehtoja kaipaisin.
PayPal tiliä ei ole, joten se rajoittaa hieman.
Kiitos jo etukäteen.
p.s. tai jos joku myy muuten, niin olen kiinnostunut..
Posted: 7.11.2009 19:37
by vourmotion
Jos liikut Juva Mikkelisuunnalla kysyppä Juvalta TrimLine Antti Kairesvuo:lta (voit saada ko yrittäjältä Kuopiostakin kalvot, kiertee jonkun verran ympäriinsä tekemässä)
tai Mikkelistä Ruoste-Esto Keskukselta (wurt:hin vieressä).
Kumpainenkin käyttää 3M ja Lumar:in kalvoja.
Posted: 8.11.2009 9:48
by Killer
Tuolta tilasin itelle tuota LLumarin kalvoa ja on hyvä laatuista. Pystyy lämmittämällä muotoilemaan ja löytyy useista kokoja kalvoista.
http://www.verkkari.fi/product_catalog.php?c=176
Posted: 8.11.2009 10:15
by kotka
No, tuohan on se toinen paikka josta olen tilannut LLumarin kalvoa, mutta saatavilla on "vain" pieniä pätkiä (6 metrin rullia).. Ja samalla otin sieltä myös tuota Kreafilmsin kalvoa kokeiltavaksi.
Samaa LLumarin kalvoa olen tilannut myös ->
http://www.sesoma.fi/index.html (30,5m rulla)
Tuo LLumarin Mid Titaniumin (20%) kalvon sävy on jotenkin ruskean oloista, joten ei hyvä siihen autoon mihin olisi tulossa.
http://www.autokalvo.fi/eshop/categories/161/ <-Tuolta on nyt tilattu kokeiltavaksi SunGardin Desert Smoke 20% kalvoa, että saas nähdä minkälaista se on. Pitäisi kai vielä paremmin muotoutua lämmön vaikutuksesta kuin tuo LLumarin kalvo.
Kyllähän sitä ulkomailta saisi aika nopeastikkin tulemaan, mutta tuo PayPal-tiliä pitäisi hankkia ja opetella käyttämään
Posted: 3.5.2010 0:21
by narri
Herätelläänhän tätä topicia.. eli kalvottaja on löytynyt mutta ei suostu kun hyvillä kalvoilla työskentelemään..
Ja määräsi minut hankkimaan kalvot .. Siinä turinoituamme niin oli listalla jo sitten useampi kalvotettava auto

Joten mistä ja mitä kalvoa kannattaa hankkia?
Kaverin kautta saisin Foliotec:in kalvoa mitä mielipiteitä tästä tuotteesta?
Posted: 23.6.2010 21:12
by Marko_81
Itseltäni löytyy 15% Llumarin kalvot. Ihan tyytyväinen olen ollut ja hinta asennuksineen kaikkiin "laillisiin ikkunoihin" oli Hämeenlinnalaisessa Proshine autofiksausvirmassa 200€ ("kampanjahinta"). Normihinta taisi olla sitten jonkun kympin enemmän.
Kuvia oman autoni tummennuksista löytyy täältä:
viewtopic.php?t=9204