Page 1 of 1
Passat ei käynnisty....
Posted: 6.3.2010 16:44
by raine3
Elikkäs, kävi niin et jouduin naapurin pyynnöst siirtää autoo pari metrii. Kylmänä. Parin päivän pääst ei sit enää käynnistynytkään. Luin jostaa et tommonen muutaman metrin ajo vois hajottaa tulpat. Vaihdoin tulpat mut ei auttan mitää...sit jostaa foorumilt luin et venttiilit vois jäähä jotenki jumii just samast syystä... Ja siihe pitäs piiiitkä starttaus auttaa? Uskaltaako sit starttii jauhattaa ja voisko se auttaa? auto on vm-98 2.8 V6 automaatti. Tähän asti toimin kuitenki ihan moitteettomast....
Re: Passat ei käynnisty....
Posted: 6.3.2010 20:29
by Satelite
raine3 wrote:Elikkäs, kävi niin et jouduin naapurin pyynnöst siirtää autoo pari metrii. Kylmänä. Parin päivän pääst ei sit enää käynnistynytkään. Luin jostaa et tommonen muutaman metrin ajo vois hajottaa tulpat. Vaihdoin tulpat mut ei auttan mitää...sit jostaa foorumilt luin et venttiilit vois jäähä jotenki jumii just samast syystä... Ja siihe pitäs piiiitkä starttaus auttaa? Uskaltaako sit starttii jauhattaa ja voisko se auttaa? auto on vm-98 2.8 V6 automaatti. Tähän asti toimin kuitenki ihan moitteettomast....
Sekä tulppahommat että venttiilijuttu on täyttä huijausta... ei auton venttiilit tai tulpat nyt parin metrin siirrosta hajoa.
Posted: 7.3.2010 9:26
by Patse
Jos tulpat kastuu bensasta niin se kyllä tappaa ne usein laakista. Eli ei se välttämättä tuulesta temmattua ole. Jossain mopoissa ja vanhemmissa moottoripyörissä yleisempää..
Mun eka auto, ford escort 1,6 vm 93 oli kanssa semmoinen että jos siirsi vaan tosi lyhyen matkaa niin seuraava käynnistys oli tuskainen, mutta syytä en oikeastaan tiedä, toi auto vaati esim omat öljynsä(merkkiliikkestä sai sellaista punertavaa öljyä, kai siinä joku lisäaine oli) että toimi talvella kohtuullisen hyvin..
Tyyppivika/ominaisuus, jotkut vehkeet on käytöstä tarkempia, miten tällasia sitten jokainen haluaa ajatella.. Tollaset kun tietää niin ei siirtele autoa paria metriä vaan käyttää aina hetken aikaa.. Mutta en satuile enempää, menee ohi aiheen kun "autokin" on foortti..
Posted: 7.3.2010 11:33
by jonneilari
mulla oli tossa muutama kuukausi sit vielä 2.8 00 nelikko...ja teki aivan saman...kolme tulppaa mykkänä...en suosittele kans jurraamalla käyntiin...hajoo vaa paljon muutakii..
Posted: 7.3.2010 14:27
by raine3
jonneilari wrote:mulla oli tossa muutama kuukausi sit vielä 2.8 00 nelikko...ja teki aivan saman...kolme tulppaa mykkänä...en suosittele kans jurraamalla käyntiin...hajoo vaa paljon muutakii..
Milläs sait vehkeen sit käyntii? Auttoko pelkkä tulppien vaihto?
Posted: 7.3.2010 14:48
by jonneilari
laakkosella korjasivat....mut ei ne muuta tehny ku vaihtovat tulpat...suosittelen vac-comia ni näkis ainaskii ettei siellä mikään muu vaivaa tai ole rikki
Posted: 7.3.2010 15:27
by raine3
kyl kyl...joutu sit äsken koittaa sahailla käyntii. Vähä kyl jo lupaili, mut ei sit kuitenkaa. Kai se täytyy vaa luovuttaa ja viedä jonnee korjaamolle. Prkl.
Posted: 7.3.2010 15:33
by Patse
Halvin kun haet uudet tulpat ja koitat edes. Jos se kerran lupailee niin hyvä merkki, saattais ihan hyvin olla tulpat vaan sanonu moro jos se vielä kyseiselle autolle on tyypillistä hajottaa ne. Jos ne uudet tulpat ei auta eikä kellään tutulla ole vag comia niin tilailee sitten huoltoa.
Posted: 7.3.2010 16:50
by raine3
Patse wrote:Halvin kun haet uudet tulpat ja koitat edes. Jos se kerran lupailee niin hyvä merkki, saattais ihan hyvin olla tulpat vaan sanonu moro jos se vielä kyseiselle autolle on tyypillistä hajottaa ne. Jos ne uudet tulpat ei auta eikä kellään tutulla ole vag comia niin tilailee sitten huoltoa.
tulpat tuli jo vaihdettuu, ei auttan mitää... tai ennen sit tulppien vaihtoo se ei kyl ees oikee lupaillu mitää. Et sen verran se autto.
Posted: 7.3.2010 17:25
by Patse
No, toivotaan ainakin, että vika ei ole suuri ja lasku olis pieni

Ei tossa muuten olis mitään ns. turvakatkasijaa että vetäis syötön/bensanpaineet pois esim. kolarin sattuessa? Tossa mun foortissa laukeili sekin milloin mistäkin syystä, yks syy oli ainakin kovalla pakkasella käyntiin laittaminen ilman esilämmitystä, ohjekirjasesta löytyy kai nappulan/vivun sijainti..
Posted: 8.3.2010 18:00
by raine3
No niin...Tuli sit hinautettuu auto korjaamolle. Eipä siin mitää vikaa ollu löytyn, lisävirral oli saannu sen käyntii....mikä vähä ihmetyttää ku vast eilen tuli koitettuu ite ihan samaa, ilmeisest en vaa tarpeeks kauan. 60€ joutu köyhtymää, et ei ollu paha.