Page 1 of 1

VW dieselmoottorit ja kondenssivesi

Posted: 9.11.2010 14:34
by Wili
Viime talvena uutisoitiin konevaurioista, joita cooleriin jäätynyt kondenssivesi oli sulaessaan aiheuttanut. Jossain neuvottiin poraamaan putkeen/coolerin pohjaan pieni reikä josta tiivistynyt vesi pääsee ulos. Löytyykö tarkempaa ohjeistusta minkä kokoinen reikä ja mihin porataan? -08 Passat ja 1,9PD potilaana.

Tuli aihe mieleen kun puoliso oli aamulla ajanut auton parkkihalliin. Muutamaa tuntia myöhemmin oli lähtenyt kakostellen käyntiin ja nykinyt jonkun aikaa -> vissiin vettä ollut putkissa? Kesällä tuli tuo coolerille tuleva putki käytettyä irti ilmastoinnin kennoa vaihdettaessa, oli ihan siisti sisältä ei vettä eikä edes juurikaan öljysumua.

Posted: 9.11.2010 17:42
by Patu
No sen pienen reiän voi porata sinne ahtoputken alimpaan kohtaan, sinnehän se vesi kerääntyy jos on kerääntyäkseen painovoiman ansiosta.

Posted: 9.11.2010 20:30
by AjH
Välijäähyn alimpaan kohtaan porakärkinen lättäpää ruuvi, on sitten tulppakin valmiina. Ja sen ruuvin voi tietty jättää sinne, aina silloin tällöin talven aikana vaan irrottaa lämpimässä ja vaikka hetken käyttää että ruiskii kertyneet moskat pihalle.
Julkisessa parkkihallissa voi tosin se jäämälätäkkö aiheuttaa vähän pahennusta ;)

Posted: 9.11.2010 20:38
by jonneilari
Kuinkas toi välijäähytin 3C paikannetaan, koneena 2.0tdi. Voisin vain jo ottaa ennakoivaa niin ei sitten talvella yllätä enää.

Posted: 9.11.2010 22:33
by Patu
Oliskohan siellä kuskin puolen etulokarissa kuten 3BG:ssä?

Tai sitten siinä edessä syylärin kyljessä kuten golffissa/octaviassa.

Posted: 10.11.2010 9:01
by Wili
jonneilari wrote:Kuinkas toi välijäähytin 3C paikannetaan, koneena 2.0tdi. Voisin vain jo ottaa ennakoivaa niin ei sitten talvella yllätä enää.
Keulasta löytyy syylärin kanssa samassa nipussa. Etummaisena ilmastoinnin lauhdutin, sitten cooleri ja jäähdytin viimeisenä. Musta n 8cm halkaisijaltaan kumiputki lähtee molemmista päädyistä.

Homma tehty tänään. Auto nosturille, pohjalevy pois ja välijäähyn kuskinpuolenpäästä lähtevään kumiletkuun alimpaan mutkaan 3mm poralla reikä -> vettä alkoi valua ulos... Vielä pohjalevyyn reikä samalle kohdalle niin ei jää lillumaan vaan valuu pihalle.