Passat nykii

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
User avatar
ron
Posts: 55
Joined: 13.4.2008 16:55
Location: Hanko

Passat nykii

Post by ron »

Kaverilla olis tämmönen vika joka on vain joskus...kun kiihdyttää tai ajaa tasasesti niin nykii.Tietääkö ketään mistä päin aloittaa??Ja autohan on passat 2001 1,9tdi 130hv
kilpuris
Posts: 4
Joined: 11.3.2008 8:21

Post by kilpuris »

Samat oireet täällä, tarkempi kuvaus voisi auttaa
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Suuttimien tiivisteitä on vaihdeltu ja on saatu noita rykimisiä kuntoon, ainakin hetkeksi aikaa. Se pumppusuutin on kiinni siellä vaan sellasella kiilalla ja vain suuttimen toiselta kyljeltä, eli se suutin pääsee siellä vähän "elämään", ja yleensä se syö selkeät jäljet kanteen. O-renkaat ei myöskään siitä tykkää hyvää -> Vuotoja. Tuo on ehkä halvin korjaus jos epäillään vian olevan polttoainepuolella. Myös niissä suuttimien johtosarjoissa on ollut vikaa. Liittimet väljistyy ja tulee kosketushäiriöitä. Vikamuistissa ei vikaa ilmeisesti ole?

Mutta tuo vika on kyllä yleensä melko selkeää rykimistä. jos ihan pientä nypytystä on niin voi olla jotain muuta. Esim karstanen egr-venttiili tms. Ilmamassamittari voi tommosta kans tehdä, mutta harvemmin. Moottorin ilmanputsari kannattaa vaihtaa ja jos siinä autossa on se verkko ennen sitä putsarikoteloa, niin se kannattaa puhdistaa. Sinne kertyy uskomaton määrä paskaa, ampiaisia sun muita. Imuroi ne paskat pois, älä puhalla paineilmalla tai kohta sulla on entinen ilmamassamittari.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
ron
Posts: 55
Joined: 13.4.2008 16:55
Location: Hanko

Post by ron »

Vika muistissa ei ollu mitään ja egr on puhdistettu,pitää tarkistaa suuttimet viel...
waltt
Posts: 76
Joined: 21.4.2008 23:44

Post by waltt »

Moottorin kiinnityskumit ja vetonivelet saattaa myös vaikuttaa..
VAG:illa saa ja rahalla pääsee!
paerikss
Posts: 215
Joined: 24.3.2005 19:36
Location: Lempäälä
Contact:

Post by paerikss »

Jatketaas tähän vielä.

Meidän auto nypyttää / nykii myös jonkin verran, varsinkin 3 vaiheteella rauhallisessa ajossa, moottorijarrutuksessa tuon myös huomaa esim nelosella. Ei mitään mekaanista kolahtelua vaan tuntuu lähinnä juurikin polttoainepuolen jutulta. Kiihdytyksessä ei ole aaltoilua tai pätkimistä laisinkaan, ei myöskään vikakoodeja. Auto siis AVF koneinen nelikko.

meidän ASZ koneinen leoni teki rajakaasulla samaa, mutta kyllä huomattavasti vähemän.
A4 Avant 1.8T, Passssssssat variant VR6 Exclusive, Golf II x 2, T-Bird & Kilocbr
___________________
www.jokesgarage.com
www.hakala-yhtiot.com
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Oikeaoppisella moottorijarrutuksella pitää polttoainepuolessa olla tosiaan häikkää jos nykii ;) Nollathan sillon on syötössä päällä.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Samaa mieltä... Suutin vuotaa tai jotain muuta vastaavaa.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
mikok
Posts: 38
Joined: 22.10.2011 22:10
Location: Ristiina

Post by mikok »

Onko tästä aiheesta kellään lisää tietoa? Itsellä pientä nykymistä alakierroksilla kun lähtee tasaisesti kiihdyttämään. Ja joskus tuntuu kun nosta jalan kaasulta esim kiihdytyksen jälkeen että käynti hieman takkuaisi. Tänään kone teki veikeän tempun kun paikallaan polki pari kertaa, tuntui kun kone olis saanut jostain ilmaa ja rupes ailahtelemaan aika rajusti.

Hyvin tuo käyntiin lähtee ja mielestäni kulkee ihan ok. PA suodin vaihdettu ja ilmanputsari on ok. Miten ne suutinviat oireilee? Entä ne johtosarjaviat? Maf se ei vissiin voi olla. 1.5 kk sitten ei ainakaan vikakoodeissa selvinnyt mitään. Autolla on ajettu vasta 208 tkm.
passat 3bg vm -01 1.9 tdi 96kw highlinen
Post Reply