Saivartelua

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
Sipowitz
Posts: 55
Joined: 6.5.2011 16:22

Saivartelua

Post by Sipowitz »

Nonniin keksin tässä ajankuluksi vähän tutkia että mikäköhän moottorityyppi mulla mahtaa omassa passatissa olla. Eli auton omassa huolto/käyttöohjekirjassa lukee kaiken näkösiä kirjainyhdistelmiä. Silmään pisti AVF esim autowiki antaa tiedon että tuolla koodilla moottori ei ole PowerDiesel (oikealle nimellä PD) malli vaikkakin takaluukussa ja moottorin muovikopassa on DI punaisella. Tehoa autossa on 96Kw Eli onko se nyt PWD vaiko eikö? Olen tässä jakopäänremonttia teettämässä ja tieten moottorin tyyppi pitäis olla tiedossa ja se että onko autossa remmillä pyörivää jakopumppua.
ps. Aikeena on vaihattaa
-Hihna
-Kiristinrullat
-Kiilahihnat
-Vesipumppu
-Hyd. vaimennin? (onko tässä mallissa edes olemassa?)

Eikö se nuilla ole jo pääpiirteittäin täydellisesti huollettu?
User avatar
Arto Vikiö
Posts: 238
Joined: 29.8.2010 12:51
Location: Siikajoki
Contact:

Re: Saivartelua

Post by Arto Vikiö »

passati vaiko golffi ja vuosimalli?
Nelos golffissa 96kw on ASZ. 3bg passatissa 96kw kone voi olla avf tai awx.
A6 3.0BiTdi avant quattro S-Line
A3 1.9 tdi (8V vm-14)
Vw Kupla -72 1300 Weltmeister
Vw Caravelle T3 Syncro -86 1,9TD (AAZ)
User avatar
Tero Paalanen
Team Leader
Posts: 2578
Joined: 18.1.2005 23:45
Location: Kauhava

Re: Saivartelua

Post by Tero Paalanen »

Sipowitz wrote:Eli onko se nyt PWD vaiko eikö?
Ei ole PWD (jos siis tällä tarkoitat Powerdieseliä), koska sellaista konetta ei volkkarilla ole.
On vaan PD-koneita (kuten esim. AVF-, ASZ-, BKD-, BKC-, AJM-moottorit).
Tuo PD-lyhenne tulee sanoista Pumpe Düse.

Powerdiesel nimitys on vaa markkinamiesten keksintö.

Ps. Olipas otsikkoon sopiva vastaus :mrgreen:

Pps. Jos moottori koodi on AVF niin autossasi ei ole remmillä pyörivää jakajapumppua.
Uncle Hank Fan Club

G4 TDI
enochian
Posts: 329
Joined: 30.1.2012 13:10
Location: Keski-Uusimaa

Re: Saivartelua

Post by enochian »

Topicia lainaten:

Mitä kaikkia osia AVF-moottorin (täydelliseen) jakopään remonttiin tarvitaan ja mitä koko homma kustantaa teetettynä?

Kysyin tänään ohimennen eräästä korjaamosta jossa jouduin työasioissa käymään ja hintahaarukka oli alkaen +600e yli tonniin asti jos samalla vaihdetaan moniurahihnan kiristintä, yms.
Sipowitz
Posts: 55
Joined: 6.5.2011 16:22

Re: Saivartelua

Post by Sipowitz »

Passattihan se on niinku ensimmäisessä viestissä on kerrottu. Vm 01 ja tippiaskilla. Pitänee huomena kysyä paljonko remontti teettää. Moniurahihnalla ole nyt niin hengenhätää kun sehän pyörittää laturia ja ohjaustehostinta sekä tuuletinta, eli näin maalaisjärellä ajateltuna jos siitä moniurahihnasta kuuluu naps niin ei säre moottoria, kuin esim. jos jakoremmi nasahtaa. Toki taidan vaihattaa senkin samalla, ilmastoinnin hihna teiten samaan syssyyn kun kerran alkaa huoltamaan.
User avatar
Riku Korpela
Posts: 289
Joined: 17.12.2008 21:32
Location: Seinäjoki

Re: Saivartelua

Post by Riku Korpela »

Joskus ollu konerikkoja, kun apulaitehihna katkennu ja päässy jakopäähän sotkemaan. En toki tiedä onko passateis ikinä näin käyny.
GOLF BAG
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Re: Saivartelua

Post by Pasi Häkli »

Riku Korpela wrote:Joskus ollu konerikkoja, kun apulaitehihna katkennu ja päässy jakopäähän sotkemaan. En toki tiedä onko passateis ikinä näin käyny.
On käynyt.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
AnttiR
Posts: 83
Joined: 19.2.2012 16:22
Location: Oulu

Re: Saivartelua

Post by AnttiR »

Mulla maksoi AVF:n jakopään osat noin 300 e sisältäen: gates jakopäänhihna sarjan, hydrauli kiristimen, vesipumpun sekä kampiakselille alahammaspyörän. Moniurahihnaa, moniurahihnan kiristintä, ohjaustehostimen hihnaa en vaihtanut, koska olen ne vaihtanut vuoden sisään uusiin. Noin 300 € olisivat ottaneet korjaamolla työstä ( Joutuu kääntään keulan kokonaan edestä, kun vaihtaa alapyörän.)
Passat 3bg pd 130 4motion variant, Corrado 20vt projekti, vw 1300 s -66 ja Focus 1.6 ghia -03
Post Reply