Elikkä ongelma olisi sellainen että ei toimi nopeusmittari passatissa, vikakoodiksi ilmoittaa että nopeussignaali; liian voimakas, mittariston vikakoodeista. Auto on automaatti vaihteinen AVB koneinen. Vaihteisto on vaihdettu 3vko sitten uuteen ja kaikki anturit ovat uusittu mitä laatikkoon tulee. Vika oli jo ennen laatikon vaihtoa eikä muuttunut mihinkää uuden askin myötä. Laatikko vaihdettu muista syistä.
Alkaa omat neuvot loppua ko. asian korjaamiseen josko täältä saisi jotain neuvoa ja vinkkiä mistä vikaa alkaisi paikantamaan. Myös naftamittari elää omaa elämäänsä, kiihdytksissä putoaa alas ja oikealla kaarrettaessa, tasaisella näyttää ihan ok. lukemia myös tasakaasulla ajaessa ok lukemat
-wiljam
Passat 3bg nopeusmittari
- Pasi Häkli
- Posts: 5776
- Joined: 13.7.2006 17:50
- Location: Ulvila
Re: Passat 3bg nopeusmittari
Ihan ekaks teet mittaristolle komponenttidiagnoosin, josta näkee että toimiiko ne viisarit ollenkaan mittariston ohjaamana. Vcds ohjelmalla.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
VW Touran 2.0TDI 2007
Re: Passat 3bg nopeusmittari
Nyt tehty ko. testi ja testerillä mittaristo toimii.
Mistä nyt etsiä vikaa?
-wiljam
Mistä nyt etsiä vikaa?
-wiljam