Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
sacaali
Posts: 10
Joined: 1.3.2014 18:21

Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by sacaali »

Eilen rupes tyhjäkäynillä yskähtelemään, eli meinaa sammuu mut palaa heti normaaliks ja sit 10sek päästä samahomma.

vikakoodit katottin äsken tuosta.

P3193 imusarja/täyttö ohjausläppä rajoitin sallitun alueen ulkopuolella.

P2181 jäähdytysjärjestelmä vika. oliko tässä viellä et väliaikainen vai satunnainen.

Olisko se sit pcv rikki? käytettiin se kyllä irti ja sitä kun heilutti niin helis sisällä selanen muovilätkä, eli siitä pcvltä lähtevä putki joka menee koneen etupuoellta koneen alle niin siinä putken lähdöstä kun katsoi sisään niin näky se muovinen helisevälätkä. soitan huomenna jos volkkarilta löytys utta pcvtä, jos se sillä korjaantus, mitähän maksaa? pitääkö kannen sisällä olla reilu alipaine, ei meinaa saada öljykorkkii auki tyhjäkäynnillä? ja kun sammuttaa koneen niin jostakin siitä pcv luota jää imevä ääni kun koittaa vetää ilmaa sisään ja jos sillon aukasee öljykorkin niin loppuu heti, onko normaalia?

Mites muilla lämmöt jaksaa passatissa nousta, itellä matka-ajossa seilaa 70-85 välillä vaikka peitin alamaskin ja osittain ylämaskin? olisko termari rikki, onko paha vaihtaa? pitäs vaihtaa jakopää ihan kohta niin samalla vois senkin vaihtaa jos ei paha homma? kehittääkös muilla miten paljon passatit sitä öljylimaa öljykorkin alle? mulla on ainakin joka kerta se öljykorkin alunen ja täyttöputki ihan paksussa limassa.
Tomppa-
VCF Member
Posts: 420
Joined: 3.6.2011 20:20
Location: Klaukkala

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by Tomppa- »

Minkä värisessä limassa? Onko jäähdytysnestettä hävinny?
sacaali
Posts: 10
Joined: 1.3.2014 18:21

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by sacaali »

Lima on sellasta vaaleanruskeaa ja on vaan öljykorkin pohjassa ja sen täyttöputkessa,muuten öljyt ihan normaalin väristä. Enkä ole kyllä huomannu et olis nestettä hävittänyt, ja tätä limaa on ollu koko 30tkm mitä auto ollu minulla.

Tää tyhjäkäynti ongelma tais ratketä sillä pcv vaiholla, makso 60€.

Tänään bossin testerillä kahtelin ajossa pienellä vaihteella reiluilla kierroksilla moottorin lämpöjä niin ei yli 72 asteen noussu.
User avatar
Pia
VCF Member
Posts: 2904
Joined: 2.8.2006 20:19
Location: Kauhava

Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by Pia »

Minkälaiset climan nappulat sulla on? Onko tälläset?
Image

Jos on niin painamalla puhallus ylöspäin ja econ-nappia yhtäaikaa, aukee climan näyttöihin piilovalikot. Pääkanavaa selataan kuskin lämmön säätimellä ja alakanavia puhalluksen nopeuden säätimellä. 19.2-kanavasta näkee todellisen vedenlämpötilan. Ite seuraan aina sieltä lämpöjä. Koska mittarihan nytkähtää 90:n päälle kun lämmöt on vasta 74. Mittari näyttää viidestäkympistä eteenpäin koko nousun ajan 7-16 astetta enemmän.
Uncle Hank Fan Club

VinkuWaunu -06 1.9 TDI Trendline BKC Mikä viheltäen tulee, se vinkuen menee.
User avatar
ibel
VCF Member
Posts: 1879
Joined: 24.6.2012 14:28
Location: Oulu

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by ibel »

sacaali wrote:Lima on sellasta vaaleanruskeaa ja on vaan öljykorkin pohjassa ja sen täyttöputkessa,muuten öljyt ihan normaalin väristä.
Eikös vesi öljytilassa aiheuta justii tuollasta "kermaa"?? Eli onko paljon pätkäajoa, jossa kone ei kerkiä lämmetä optimiin??
sacaali wrote:ajossa pienellä vaihteella reiluilla kierroksilla moottorin lämpöjä niin ei yli 72 asteen noussu.
Termari onko vaihettu millon?? Jos vastikään, niin kannattaa harkita keulan tukkimista. Bensakoneen, pitäis kyllä lämmetä reippaasti. :|
Uncle Hank Fan Club

Golf Variant 1.9TDI ATD 4Motion -03
Image
Ex: Skoda Octavia LB 1.9TDI AHF -00
Ex: Passat Variant 2.5TDI BDH 4Motion Highline -04 nokkasilppuri
VCDS mukana P-Pohjanmaa/E-Karjala
sacaali
Posts: 10
Joined: 1.3.2014 18:21

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by sacaali »

Ei ole oikeestaan pätkä ajoo ollenkaan vaan työmatka ajoo 30km suuntaansa.

Parinviikon sisään vaihetaan jakopää niin samallla meinasin vaihtaa termarin kanssa. mun aikaan (30tkm) ei ole vaihettu termarii ja on kyllä koko ajan ollu talvisin heikko lämpee tuon 70 yli, auton oma mittari näkyy näyttävän 10-12 astetta liikaa.

Pia kyllä on samanlainen. pitääpä koittaa tuota kun ens kerran olen ajossa. kiitos :D
sacaali
Posts: 10
Joined: 1.3.2014 18:21

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by sacaali »

Tänään ajelin 250km lenkin ja lämpöjä seurailin tuosta keskikonsolin 19.2 valikosta niin vaihteli 69-72 välillä vaikka ulkona oli vain -1 ja keulasta alamaski ja osittain ylämaski peitetty? ei taida olla ihan normi lämmöt?

Mitä kaikkea tuosta ilmastoinnin piilovalikoista voi seurata?
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by Pasi Häkli »

Normilämmöt maantieajossa pitäisi heilua siellä 84 asteen tienoilla. Termari kannattanee vaihtaa.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
Pia
VCF Member
Posts: 2904
Joined: 2.8.2006 20:19
Location: Kauhava

Re: Passat 3C 2.0 tfsii tyhjäkäynti yskii

Post by Pia »

sacaali wrote:Mitä kaikkea tuosta ilmastoinnin piilovalikoista voi seurata?
En oo itekkään löytäny sellasta listaa jossa olis kaikki kanavat ja alakanavat selvitetty. Tai sellasta mihin vois luottaa oikeesti. Mut tossa yhen tekemä listaus missä aika kattavasti. Mutta siltäki puuttuu se 19.2 kanava sieltä.

http://forums.vwvortex.com/showthread.p ... ence-Guide" onclick="window.open(this.href);return false;
Uncle Hank Fan Club

VinkuWaunu -06 1.9 TDI Trendline BKC Mikä viheltäen tulee, se vinkuen menee.
Post Reply