Moikka,
pitkästä aikaa ongelmia Passatin (98) kanssa. Elikkäs etupää ulisee ikävän kuuloisesti oikealle käännettäessä. Ihan pienessä vauhdissa ei kuulu, eikä myöskään kovemmassa vauhdissa (toki käännöksetkin silloin loivempia). 20-40 vauhdissa jyrkkään käännyttäessä pahimmillaan. Suoraan mentäessä en ole havainnut ylimääräisiä ääniä.
Käytin huollossa, ja yksi jarrulevy oli kuulemma ihan loppu ja sitä arvelivat ulinan aiheuttajaksi. Vaihtoivat sen, mutta eipäs ääni hävinnyt. Laakereita itse epäilin, mutta ne olivat kuulemma ihan kunnossa. Mitähän sitä seuraavaksi keksisi?
Etupää ulisee kääntyessä
Re: Etupää ulisee kääntyessä
Suattaapi olla ulompi vetonivel. Mene parkkikselle pyörimään ympyrää ratti linkussa ja koita kuunnella ikkunat auki kuuluuko ylimääräisiä ääniä.