Passat 3b 1.8t moottori ongelmat

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
HattiWatti
Posts: 1
Joined: 19.7.2015 12:57
Location: Naantali

Passat 3b 1.8t moottori ongelmat

Post by HattiWatti »

Helou. Tässä olisi uusi VAGinsti ja heti alkoi ongelmat. Ostin noin kk sitten 2000 vuotisen farkku passatin 1.8t ANB koneella johon heti alku kättelyssä tein öljysihti putsauksen ja vaihdoin kaikki alipaine letkut uusiin kaverin niin suositelessa. Ajo oli huoletonta ja ainut epämääräinen ääni tuli suuttimista kone lämpimänä.
Eilen (18.7) alkoi yhtäkkiä kuulumaan ahtimen suunnatalta siritystä ja eikun auto tien sivuun sekä vikaa tutkimaan. Aikani siinä pällistellessä en keksinyt muuta kuin että ahdin alkaa antautumaan. Siitä sitten kotiin 10km matka nätisti ja alkoi kuulumaan kauhea humina/ulina koneesta kuskin puolelta tyhjäkäynnillä, kokeilin kädellä puskurin alta vuotoja ahtoputkista yms mutta ei mitään. Mistä moinen mahtaisi johtua? Turbo koneet
vieraita minulle vaikka alkaahan jo googlen avustuksella olemaan melko tuttu moottori. Alakerrasta vesipumppuun olen kaikki mielessä läpi käynyt ja alkaa usko loppumaan joten ajattelin kysyä viisaammilta vinkkeja/apua.
Autossa on tiptronic laatikko sekä ajettu 350tkm. Ahtopaineet ovat ok mittarin mukaan 0.4-0.6 riippuen kuinka hanakasti kiihdyttää sekä öljynpaineet lämpimänä 1bar tyhjäkäynnillä sekä 100kmh vauhdissa 3-3.5bar.
VW Passat 1.8t ANB
User avatar
VAGinSchwein
Posts: 159
Joined: 15.2.2013 9:53

Re: Passat 3b 1.8t moottori ongelmat

Post by VAGinSchwein »

Tyhjäkäynnil kyl ahtoputki ei paljoo ulise vaik ois kokonaan irti. Oisko sit tehostin, vp , laturi tai ilmast kompura? Otaha apulaitehihnat irti ni tiiät ehkä mist se tulee.
Audi A4 Avant 1,9 TDI -97, AG4, 463000km
(ex. Passat variant B5 1,8T tiptronic -99 , 310000km)
Golf variant IV 1,6 8v man. -00 , 320000km
Post Reply