Golf IV:n madallus -> renkaiden kova kuluminen?

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
shoebox
Posts: 335
Joined: 8.1.2007 8:41
Location: Jyväskylä

Golf IV:n madallus -> renkaiden kova kuluminen?

Post by shoebox »

Sellaista olisin tiedustellut, että...Ostin taannoin IV Golfin ja mukana tuli Eibachin madallusjouset, joita olen harkinnut kesäksi heittää alle (kun nyt tuli mukana 17" rengaspaketti, niin olisihan se nyt tyyliikkäämpikin 8) )..Edellinen omistaja oli vaihtanut alle uudet vakiojouset, kun emäntä kuulemma "ajeli jatkuvasti parkkihallin betonikivetyksiin", niin ei halunnut autoa hajottaa..

Kuulin tuossa yhdeltä entiseltä Golf-omistajalta, että IV Golfissa on joku perustavanlaatuinen suunnitteluvirhe :?: , että takarenkaat kuluvat mahdottoman paljon, jos autoa madaltaa..Jotain tukivarsiin tms. se sanoi ongelman liittyvän..Mietinkin nyt, että viitsinkö madaltaa Golfia ollenkaan, jos käy niin, että vaikka käy 4-pyöräsuuntauksessa, niin kalliit 17" renkaat kuluvat yhden kesän työmatka-ajoissa sileäksi...?? :?

Tiedän kyllä, että täälläkin vähintään joka toisella on jonkinlainen madallus autossaan, enkä hirveästi ole kyseisestä ongelmat kuullut, mutta ajattelinpa kuitenkin kysäistä, kun kohta alkaisi olla otollinen aika heittää kesärengastusta alle..
makevee
Posts: 397
Joined: 19.7.2006 19:31
Location: Joensuu

Post by makevee »

No eiköhän se renkaiden liian nopea kuluminen johdu vääristä kulmista. Kannattaa käyttää autoa nelipyöräsuuntauksessa kun olet asentanut madallus sarjan.
Viisaammat neuvokoot lisää.
Vw T5
User avatar
MIKU
Posts: 447
Joined: 21.12.2004 10:35

Post by MIKU »

Ei mulla ainakaan hirveän äkkiä kulu. Pikkusen renkaaitten sisäreunat kuluu. Ja mulla on reipas madallus.
Golf iv variant 1.6 -03
User avatar
jmr
Posts: 1980
Joined: 26.12.2003 17:29
Location: Lahti
Contact:

Post by jmr »

Ainakin vanhemmissa golffeissa takaa kulmat vain mitataan, säätää niitä voi ainoastaan lekalla :D
Eikös nelipyöräsuuntauksessa katsota edestä camber ja castor (tai caster riippuen murteesta/puhekielestä =) tarkemmmin?

Aina on laitettu lähelle tehtaan arvoja ja hyvä on tullut.
Audi A6
Ex: VW Golf III Variant 1.9 TDi '97 AHU
Clayman
Posts: 191
Joined: 3.2.2006 8:32
Location: Alavus

Post by Clayman »

Tietopaketti:
Haldex-quattro/4motion taka-camperin säätöä

Toi oli näemmä nelivetoihin ja vois ymmärtää, että olis vain nelikkojen ongelma. En tiiä, lukekaa ite...
VW Golf Variant 1.8 (AAM) -96
M-B C180A -93
shoebox
Posts: 335
Joined: 8.1.2007 8:41
Location: Jyväskylä

Post by shoebox »

Niin joo..Eli kyseessähän on juuri 4-Motion.. Hyvä kun muistaa mainita oleellisesti luultuun vikaan liittyvät asiat.. :oops:
User avatar
- Mikko -
Posts: 303
Joined: 22.11.2006 23:52
Location: Lappeenranta

Post by - Mikko - »

VWVortex:n puolella asiaa on käsitelty joskus aikaisemmin. Nyttemmin en enää löydä ko. topikkia mistään.
Ko. topikissa asia oli demonstroitu 3D-kuvin ja animaatioin. Eli jotain kummaa siinä alustassa on madallettuna ilman erillisiä toimenpiteitä. Se, kuluttaako tuo rengasta vai vaikuttaako pelkästään ajo-ominaisuuksiin, en tiedä.
VW Jetta V TDI -08, VW Golf III -96
User avatar
Jouni
Posts: 155
Joined: 6.4.2004 9:40
Location: Tornio

Post by Jouni »

User avatar
Puuhis
Posts: 279
Joined: 25.5.2004 10:45
Location: Jyväskylä

Post by Puuhis »

Epäilisin että noin maltillisella madalluksella tuskin kauheita probleemia tulee. Jos kuitenkin epäilyttää ongelmat camperien kanssa niin ffp:llähän oli projekteissa esimerkki miten nelari TT:ssä korjattiin asiaa. Ja Haapalalla tais omassa kolffissaan olla vielä jalostetumpi korjaus takapään kulmiin.
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig. After a few hours, you realize that he likes it.
User avatar
DJisotela
Posts: 430
Joined: 27.2.2004 17:40
Location: pieksämäki

Post by DJisotela »

Mie pudotin viime keväänä n.~ 70mm. Ja pyörän kulmille ei tehty mitään. Takana renkaat kului TOSI vähän sisälaidasta, kun ne pyörät kuitenkin on / \ tuollain siellä alla. Olisin ittelle tilannu ne FORGEN valmistamat säädettävät tukivarret, mut niitä ei valmisteta enään. Koitin
harrin kautta niitä saada englannista. Joten meinasin tehdä tuon "Jaakkola" mallin tukivarsi muotoilun.. Ja sitten kävis säätämässä nuo kulmat.
"Diiselit on laiskoja ja ne savuttaa"
User avatar
- Mikko -
Posts: 303
Joined: 22.11.2006 23:52
Location: Lappeenranta

Post by - Mikko - »

Eipä ollut tuo, mutta tuo kertoo otsikon mukaisesti enemmän takapään toiminnasta. Se, mitä itse tarkoitin käsitteli etupään geometriaa jossa tämä "suunnitteluvirhe" on.
VW Jetta V TDI -08, VW Golf III -96
Post Reply