Joillain kannattaa tuo vakuutus, toisilla ei. Meillä on jääty pakkasen puolelle 8,5 vuoden aikana ja yli 10 vuotiaalle koiralle vakuutusta ei saa joten luultavasti jäädään pakkaselle.
Joo kannattaa todellakin punnita tuo vakuutuksen tarve todella tarkasti.
Taitaa aika harvinaista olla et vakuutus "kannattaa" mutta se yksikin eläinlääkäri käynti voi piisata siihen että vakuutus maksaa ittensä kokonaan.
Itse olen seisonut kaverin vierellä ku eläinlääkäri kävi ilmoittamassa hinnan ja kysyi et saako koiran leikata.
Hinnaksi leikkaukselle lääkäri totesi et n.3500 euroa ja kaveri hetkeäkään miettimättä totes et leikataan. Ja koiralla ei ollut vakuutusta.
Valitettavasti ennen leikkausta suoritetussa lisätutkimuksessa todettiin että selkäydin on liian pitkältä matkaa tukossa eikä koiraa voitu pelastaa. (koiralla petti takajalat)
No lopetetaan tämä OT tähän.
Ps. Meidän juniorilla on nyt vakuutukset kunnossa
