Uusi Variant Golf V tulossa (IV Atlantic/Pacific-jutustelua)

Kaikki yleinen jutustelu
User avatar
Jusu
Posts: 209
Joined: 29.11.2006 19:42
Location: Lieto

Post by Jusu »

jami wrote:Tänään kävimme Jusun kanssa koeajamassa Golf Variant 1.4 TSI DSG ABS ESP..jne :roll:
Täytyy vain todeta että ainoa asia mistä siinä pidin oli moottori.
Eli täytyy varmaan joskus tehdä tekniikan vaihdos 4 koppaseen niin säilyisi parempi ulkonäkö.(tämä on vain henkilökohtainen mielipide)
Ja vielä lopuksi.. Miksi takaikkuna on pitänyt tehdä samanlaiseksi kuin vanhassa volvo V40:ssä eli hyvin pieneksi?
Samoilla linjoilla Jamin kanssa, takalasi on kyl aika onneton, samoin auton perä tuo liika mieleen Saabin hyi :oops:
mutta kone ja aski aivan mahtava, valoista jalka lattiaan niin ei kauan kestä kun on 120 lasissa ja ei paljon huomaa kun aski
vaihtaa pykälää 8) .
Volkswagen Golf V 1.4 TSI Sportline -07
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

DSG askin kestävyydestä sitten voidaan olla montaa eri mieltä.... :roll:
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
jh79
Posts: 123
Joined: 30.11.2003 18:21
Location: Rovaniemi

Post by jh79 »

Käytiin kans ajamassa vkl 2.0 TDI variantti comfortline. Moottori ja ajettavuus hyviä, mutta sisätilojen ilme aika askeettinen ja hyvin meluisa auto oli. Ihastuin lux line passattiin, jota ajoin heti Golffin jälkeen. Tuossa ainoa miinus oli 77kw tehottomampi moottori ja se, että pitäs laittaa 15ke väliin nykyisestä kulkineesta. Ei tuu vielä ainakaan kauppoja :)
Passat -03 2.0 Variant
kahe
Posts: 231
Joined: 16.9.2005 11:51
Location: Riihimäki

Post by kahe »

Onkos täällä uuden variantin omistajia?

Itsellä suunnitteilla liisari paskatin tilalle. Vahvimpana vaihtoehtona on Comfortline 1.9TDI 7-vaihteisella DSG:llä. Pääsyynä valintaan nämä:
Polttoaineen kulutus, l / 100km (80 / 1268 / ETY) [6-vaiht. dsg]
- kaupunki 6,5 [7.8]
- maantie 4,7 [5.1]
- yhteislukema 5,3 [6.0]
CO2-päästöt, g / km 139 [159]

Aika hyvin lukemat putoavat 7-vaihteisella. Onko muilla kokemuksia uudesta variantista, hyviä tai huonoja?
kahe
Posts: 231
Joined: 16.9.2005 11:51
Location: Riihimäki

Post by kahe »

Ei näytä olevan uuden variantin omistajia eli ilmeisesti takavalot ovat tehneet tehtävänsä. Itsellekin ne pistävät eniten silmää, mutta auto kun seisoo pihassa, niin ei se niin pahalta enää näytä. Tuli siis haettua koeajoon uusi Golf Variant 2.0TDI DSG sportline. Pienempi kuin Passatti hieman, mutta pääsisi eroon tulevista ongelmista ja kolinoista etupäässä. Mutta on kyllä sisätilojen osalta yllättävän tilava. Hieman suoralla tiellä vaeltelee ja lastausluukun pyöreys on erona tavaratilojen osalta Passattiin. Tuli mitan kanssa oikein vertailtua, eikä suuria eroja ole. Suurin ero oli takajalkatilassa, noin 8 cm Passatin hyväksi, mutta siinä sitä onkin jo ylimäärästä, paitsi selkämenosuuntaan turvaistuinta asentaessa.

DSG:stä emäntäkin tykkäsi, ei kylläkään sport asennossa. Tänään näytti tulleen myös uusi Autobild, jossa oli isommat farmarit vertailussa. Mittaillessa katselin kuvia ja mittoja ja aika samoissa lukemissa mennään Golfissa. Lagunan&Mazda6 mitat ovat aivan samat kontin osalta. Tässä varmaan tulee laitettua tilaukseen Comfortline 1.9TDI 7-vaihteisella DSG:llä ensi viikolla.
User avatar
Musti
VCF Member
Posts: 785
Joined: 12.6.2005 21:22
Location: Heinola

Post by Musti »

Joo se perä ja sisustan viimeistely vaikutti mullakin sen verran että jäi farkku hommaamatta...
Ex: Vw Golf V TSI GT Sport -08
Ex: Vw Golf VI Variant TSI DSG Highline -10
Ex: Vw Golf VII Variant TDI DSG Highline -14
Ex: Vw Golf VII Variant GTD -15
Vw Golf facelift VII Variant GTD -17
+ B7 Vw Passat Variant TSI -11
Kimmo H.
Posts: 375
Joined: 20.10.2007 11:40
Location: Turku

Post by Kimmo H. »

Kannattaa kyllä varmaan dieselin sijasta vaihtaa bensa-autoon. Kohtahan se polttoöljy maksaa enemmän litralta kuin bensa (niinkuin suuremmassa osassa muutakin maailmaa) ja päälle lätkäistään vielä muutaman satkun veroboonus.

Kyllä valtio nyt kusee ihmisiä silmään oikein isolla letkulla. Autoveromuutoksella saatiin ihmiset haalimaan kaupoista kaikki dieselautot itselleen ja sen jälkeen hilataan pikkuhiljaa dieselin hintaa ylöspäin. Nythän on alle vuodessa bensan ja dieselin välinen hintaero kaventunut yli 30 sentistä 15 senttiin litralta. :roll: Vai olenko turhan skeptinen ja uskon johonkin salaliittoteoriaan? :lol:
Golf GT Variant -94 2E
User avatar
Pekka H
Posts: 339
Joined: 5.9.2005 19:34
Location: Muhos

Post by Pekka H »

Kannattaakohan ylipäänsä hankkia uutta autoa tällähetkellä..? :lol:
VW Golf IV Variant 1.6 '99 AKL
Kimmo H.
Posts: 375
Joined: 20.10.2007 11:40
Location: Turku

Post by Kimmo H. »

No eipä varmaan. Ainakaan yli 5 vuoden rahoituksella :D
Golf GT Variant -94 2E
kahe
Posts: 231
Joined: 16.9.2005 11:51
Location: Riihimäki

Post by kahe »

Tuohon diesel bensa hintaeroon, niin joka vuosi tapahtuu sama hintojen kaventuminen kevät-kesällä. Nythän ero pieneni jo vuoden vaihtuessa, kun dieselin veroa nostettiin enemmän kuin bensan. Silti suurempana merkitsevä itselle on kulutus, eikä nuo bensa TSIt näytä pääsevän ilmoitettujen lukujen lähelle. Ja kun auto ei tule omaksi, niin ei tarvi murehtia enää käyttövoimaverosta :)
Post Reply