VW Golf IV 1.9tdi Variant -00, Valokatkaisija

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
JJM162
Posts: 13
Joined: 14.2.2010 11:24
Location: Laihia

VW Golf IV 1.9tdi Variant -00, Valokatkaisija

Post by JJM162 »

Hei

Löytyisikö keltään kytkentäkaaviota valokatkaisijasta, josta selviäisi mikä johto on millekin toiminnolle?

Ilmeisesti aika yleistä viat tuon katkaisijan kanssa? Itsellä ongelmana on takasumuvalo, josta katsastus setä valittaa joka vuosi ja aina joutuu voivotella, että joko sieltä nyt taas polttimo on kärähtänyt. ;) Vois mitata lähteekö katkaisijalta mitään takasumuvalolle ennenkuin menee ostamaan uutta (turhaan).

T: Juho
User avatar
Sami Jalonen
Posts: 3084
Joined: 18.3.2007 19:13
Location: Hyvinkää
Contact:

Post by Sami Jalonen »

Onko vetokoukkua? Jos on niin voipi olla sielä pistorasiassakin vikaa.
JJM162
Posts: 13
Joined: 14.2.2010 11:24
Location: Laihia

Post by JJM162 »

Sami Jalonen wrote:Onko vetokoukkua? Jos on niin voipi olla sielä pistorasiassakin vikaa.
On vetokoukku, mikäs sielä pistorasiassa vois olla ongelmana? Jos olis joku oikkari, niin veis varmaan jonkun sulakkeen?

Juho
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Siellä sähkörasian pohjassa pitäis olla semmonen painonappi mikä katkasee auton sumarilta virrat kun kytketään vaunu perään. Se katkasija sitten jumittaa pohjaan ja auton sumari ei yllättäen pala.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
JJM162
Posts: 13
Joined: 14.2.2010 11:24
Location: Laihia

Post by JJM162 »

AjH wrote:Siellä sähkörasian pohjassa pitäis olla semmonen painonappi mikä katkasee auton sumarilta virrat kun kytketään vaunu perään. Se katkasija sitten jumittaa pohjaan ja auton sumari ei yllättäen pala.
Ok, tuo kuulostaa toimivalta analyysiltä. Täytyypi tarkastaa tilanne.

Juho
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Juu ja vaikka se tappi ei oliskaan pohjassa niin se kieli joka siellä rasian sisällä sitä sähvöö johtaa niin ei yhdistä enää.
Rasia auki vaan ja siirrät sen johdon siihen samaan paikkaan mihin se kieli sen yhdistäisi, nummero kakkoseen.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
JJM162
Posts: 13
Joined: 14.2.2010 11:24
Location: Laihia

Post by JJM162 »

Hep

kiitokset kaikille vastanneille! Vika oli pistorasiassa. itse asiassa sieltä oli koko johto irti ko. kosketinparista.

Juho
Post Reply