camber-kulman säätö golf III

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
Mikhu
Posts: 23
Joined: 6.10.2009 23:21
Location: alajärvi

camber-kulman säätö golf III

Post by Mikhu »

Eli alapallojen vaihdon jälkeen molemmista eturenkaista sisäsivut kuluneet aika jyrkästi melkein kankaille.
Kattelin ffp:n puolelta et sais säädettyä iskarin tolppaa löysäämällä, mut mitä kaikkee sielt pitäis samalla päästää löysälle ?
Huomenna menossa tallille niin vois samalla kattoa kulmat kohalleen(tai ainakin kattoa kaikki auki ennen kun vie säätöön)
:roll:
Kiitokset jo etukäteen :D
User avatar
Tero Paalanen
Team Leader
Posts: 2578
Joined: 18.1.2005 23:45
Location: Kauhava

Post by Tero Paalanen »

Eipä tohon säätöön tartte avata ku iskarin alapään kiinnitysruuvit.
Camber-kulman muuttaminen sitte vaikuttaa aurauskulmiin joten kannattaa suosista varata aika kulmien säätöön.

Crc:tä tms. voit ruiskia iskarin kiinnitysruuveihin sekä raidetangon lukitusmuttereille ni se voi parhaassa tapauksessa hieman nopeuttaa sitä ruuvien avaamista.
Kunnollisella pajalla on kyllä sellaiset työkalut et ne ruuvit aukeaa ilman tota liottamistakin.
Uncle Hank Fan Club

G4 TDI
-Jarkko-

Post by -Jarkko- »

Joo, aika kummallinen systeemi tuossa iskaritornin alapään kiinnityksessä, ei auta vaikka merkkaat kohdan jossa ollut ennen irrotusta, pultit on muistaakseni m10 ja reiät 11mm jolloin reilu klappi.
Jonkinlainen lukitusjuttu tuohon olis kätevä, ei tarttis joka kerta olla kulmia säätelemässä kun etupässä jotakin tekee, säätökin maksaa sen 60-100e.

Golffiin pitäis etupyöränlaakeri vaihdattaa, eli taas pitäis varata aika myös kulmiensäätöön koska pitää koko napa irrottaa edestä.
Viime keväänä vaihdettiin hammastangon suojakumi ja kulmat heitti tämänkin jälkeen.
User avatar
Tero Paalanen
Team Leader
Posts: 2578
Joined: 18.1.2005 23:45
Location: Kauhava

Post by Tero Paalanen »

^Mun mielestä tuo systeemi on kyllä helvetin hyvä.
Kolmoskuorisessa sentään pystyy säätämään niitä camber-kulmia reilusti, toisin kuin neloskoppasessa jossa ei varsinaista säätöä ole ollenkaan. Mitä ny hieman pystyy alapalloa siirtämällä camberia muuttamaan.

Ja kyllä sen pyöränlaakerin pystyy vaihtamaan ilman että joudut kulmia säädättämään, jos nyt välttämättä haluaa säästää n.80€
Otat vaa alapallon ja raidetangon irti olka-akselista, sitten iskarin yläpää auki ja otat sen olka-akselin iskarin kanssa irti.
Uncle Hank Fan Club

G4 TDI
Mikhu
Posts: 23
Joined: 6.10.2009 23:21
Location: alajärvi

Post by Mikhu »

camberin sai säädettyä noin kohilleen mut raidetangonpäät ei sit millään auki :evil:
no ens viikolla pajalle säätöön...
Sain kulmat säädettyä, Lapuan ammattikoululla tarkistus ja 4-pyörä suuntaus 20 euroa :D
Post Reply