Käytin autoni toukokuussa eräällä pikkupajalla jakopää huollossa. Tämän jälkeen golffi on pitänyt sadekelillä kummallista sirkutusta, ja nykyään se kuuluu myös, kun on kuivat kelit.
Tämä sirkutus kuuluu moniurahihnan alueelta. Kun tutkailin mitä reittiä hihna kulkee, niin pisti silmään, että välirullan ja laturin kohdalta se kulkee mielestäni "väärinpäin. Ainakin verrattuna VW Golfin korjausoppaan kulkureittikaavioon. Onkohan sillä vaikutusta sirkuttavaan ääneen vai mistähän moinen voi johtua? Ja saako hihna kulkea noin?
Jos se noin on niin laturihan siellä pyörii väärinpäin. Periaatteessa ei kai haittaa, mutta siitä luultavasti ääni syntyy kun laakerit ja muut liikkuvat osat laturissa on ikänsä pyöriny tiettyyn suuntaan ja nyt se suunta on vaihdettu.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT
MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
Pyörimissuuntahan tuossa ei vaihdu mutta järjestys on todellakin 1,3,2,4 ja tässä tapauksessa se remmin tuottama jännitevoima laturin rullaa vasten tulee nyt alhaalta päin eikä ylhäältä. Luulisi että jos remmi on aina painanut tuota rullaa ylhäältä alas, niin laakerikin olisi kulunut hieman keskosti.
Jeps, järjestys siinä on muuttunut. Pitänee käydä näyttämässä pajalla autoa uudemman kerran. Erikoista touhua kun korjaamo mainosti erikoisosaamista volkkarien parissa...
kyllä se varmasti vaikuttaa mistäpäin se vetävä voima tulee. Mikähän korjaamo oli kyseessä että osaa sitä siten suhtautua oikein jos tulee joskus vastaan?
Alkaline wrote:kyllä se varmasti vaikuttaa mistäpäin se vetävä voima tulee. Mikähän korjaamo oli kyseessä että osaa sitä siten suhtautua oikein jos tulee joskus vastaan?
Kyseessä oli kotikulmillani Säkylässä sijaitseva VM-Autotarvike.