Mittaristopäivitystä

Transporter, Caravelle, Multivan, Caddy, Crafter ja Amarok
Post Reply
kilpijoki
Posts: 3
Joined: 17.6.2009 10:17
Location: Jämsä

Mittaristopäivitystä

Post by kilpijoki »

Olis tarjolla -91 vuoden 2.4d portterista mittaristo, jossa on kiekkamittari. Osaako arvon raati sanoa, onnistuuko kiekkamittarin istuttaminen -98 vuosimallin 2.4d mittaristoon kellon tilalle?

Eli mulla on tällainen kellollinen mittaristo:
Image
Ja kiekkamallinen on tämän näköinen:
Image
Joten voisiko reunimmaiset mittarit vaihtaa, lopputulema olisi silloin tälläinen:
Image
RaimoW
Posts: 62
Joined: 4.2.2007 19:11
Location: Hyllykallio

Post by RaimoW »

Ei onnistunut noin ainakaan -95 portteriin. Ainut olisi siirtää nopeusmittari tuohon kiekkamittarilliseen mutta sulla niin uusi että sekin sähköinen. Sen siirtämisestä en tiedä. Omaani kokeilin -95 facelifti passatin mittaristoa ja se ainakin toimi ja meni paikalleen heittämällä. Ainut vaan että siinä pahoin rikkinäinen piirilevy ja sitä kiekkamittaria ei saanut tuohon kellon tilalle niin lähti roskiin. Olisiko kallis mittari?
Täällä kiinnostunut jos et itse rupea rakentelemaan :D
Pornstarter 2.4D Rego-95
Fiat Punto 75 SX-95
ex-Vw Passat Variant 1.9 TD-95
ex-vw G2 1.6D-90
as
Posts: 543
Joined: 30.5.2009 12:32

Post by as »

Jos ja kun piirilevylle tulee laturilta (w-napa) jännite niin hyppylangalla tinaten sitten toimii, haulla löytyy kierroslukumittareista paljon.
http://koti.mbnet.fi/matjarv/elektron/d ... esklm1.htm
Last edited by as on 15.11.2010 19:04, edited 1 time in total.
RaimoW
Posts: 62
Joined: 4.2.2007 19:11
Location: Hyllykallio

Post by RaimoW »

Sielä on sellaiset "tina" tapit mittarin takana ja piirilevyssä reiät/liittimet joita pitkin tieto kulkee. Ite en uskaltaisi mennä piirilevyyn niitä jälkikäteen porailemaan. Mahdollista varmaan kumminkin mutta suoraan tuota ei saanut toimimaan.
Pornstarter 2.4D Rego-95
Fiat Punto 75 SX-95
ex-Vw Passat Variant 1.9 TD-95
ex-vw G2 1.6D-90
Post Reply